Orędzie Prezydenta RP w sprawie epidemii COVID-19

Prezydent RP Andrzej Duda wygłosił 10 marca 2020 roku orędzie do narodu w sprawie sytuacji związanej z epidemią koronawirusa panującą na świecie i wkraczającą do Polski.

· 2 min read
Orędzie Prezydenta RP w sprawie epidemii COVID-19

Prezydent w wygłoszonym orędziu podsumował wszystkie czynności wykonane przez niego samego oraz przez rząd. W przemówieniu Prezydent nawiązał do sytuacji na świecie: „Z uwagą i troską obserwujemy to, co dzieje się we Włoszech, które w największym stopniu zostały dotknięte epidemią. Jak poważna staje się sytuacja w Hiszpanii, Francji czy w Niemczech, które odnotowują po kilkaset nowych zachorowań dziennie.”

Prezydent Duda zapewnił, że władze RP dokonują wszelkich starań, aby być przygotowanym na zwiększającą się liczbę zachorowań na terytorium kraju. Prezydent poinformował, że jest w stałym kontakcie z Premierem Mateuszem Morawieckim, Ministrem Zdrowia Łukaszem Szumowskim, pozostałymi członkami Rady Ministrów oraz z przedstawicielami odpowiednich służb sanitarnych i epidemiologicznych.

W czasie przemówienia Andrzej Duda poinformował w skrócie o obecnie podejmowanych krokach mających na celu szybkie wykrycie osób zarażonych: „Teraz podejmowane są konieczne, zdecydowane działania, które mają jak najskuteczniej chronić Polaków. Wprowadzone zostały kontrole sanitarne na granicach naszego kraju. Wydana została decyzja o zakazie organizacji imprez masowych.”

W czasie orędzia padły słowa o tym, że obecna sytuacja dotyczy nas wszystkich: „Koronawirus to nie tylko sprawa rządu. To sprawa nas wszystkich. To dziś sprawa każdego Polaka. Oczywiście, to na nas rządzących spoczywa największa odpowiedzialność. Mam tego pełną świadomość i nie uchylam się od niej.”

Prezydent przypomniał o swoich inicjatywach w postaci zwołania specjalnego posiedzenia Sejmu poświęconego sprawie epidemii, na którym przyjęto głosami niemal wszystkich posłów specustawę. Dzisiaj została zwołana również przez Andrzeja Dudę Rada Bezpieczeństwa Narodowego. W skład RBN wchodzą Prezydent, Marszałkowie Sejmu i Senatu, Premier, szefowie MON, MSWiA, i MSZ, minister koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań politycznych posiadających klub parlamentarny lub poselski albo przewodniczący tych klubów, szef kancelarii prezydenta i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. „Dzisiaj zwołałem posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, by rząd i przedstawiciele opozycji mogli ze mną wspólnie rozmawiać o sposobach zapewnienia Polakom bezpieczeństwa. Dziękuję wszystkim uczestnikom za udział, za konstruktywny dialog. Dziękuję opozycji za odpowiedzialną postawę. Walka z koronawirusem nie ma barw politycznych. Jego zwalczanie jest naszym wspólnym zadaniem i obowiązkiem.”

Andrzej Duda zaapelował, by w obecnej sytuacji nie ulegać panice: „W sytuacji zagrożenia ważne jest odpowiedzialne zachowanie. Nie możemy ulec panice, ale także nie możemy narażać naszych współobywateli na ewentualne niebezpieczeństwo. Pamiętajmy o tym. Dlatego, jako Prezydent zwracam się do wszystkich moich Rodaków, wszystkich obywateli, abyśmy w obliczu zagrożenia koronawirusem pamiętali, że tylko wspólnym działaniem możemy skutecznie go zwalczyć. Naszą bronią jest wiedza, rozsądek i higiena.”

Prezydent zachęcił również do pomocy osobom starszym: „Ale otoczmy szczególną opieką osoby starsze. Pamiętajmy o naszych dziadkach, rodzicach, a także o osobach samotnych – naszych sąsiadach, znajomych. Zaoferujmy im wszelką niezbędną pomoc, ale też nie narażajmy ich na ryzyko.”

Pełny tekst orędzia dostępny w linku poniżej:

https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wypowiedzi-prezydenta-rp/wystapienia/art,1008,oredzie-prezydenta-.html

Orędzie zostało nagrane wcześniej i przekazane największym nadawcom telewizyjnym, oraz udostępnione na stronie internetowej Prezydenta. Orędzie wyemitowało TVP1, TVP INFO, Polsat, Polsat News, TVN 24.

foto na początku artykułu: Kancelaria Prezydenta RP/prezydent.pl