Organy UE niechętne walucie Facebooka

Władze Unii Europejskiej obawiają się LibraCoin, waluty cyfrowej Facebooka, którą postrzegają jako zagrożenie dla konkurencji.


Organy UE niechętne walucie Facebooka

Dyskusja nad LibraCoin trwa w wielu organach regulacyjnych na całym świecie, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. W ostatnim czasie organy odpowiedzialne za walkę z praktykami monopolistycznymi w Unii Europejskiej rozesłały specjalne kwestionariusze, aby móc ustalić, czy waluta cyfrowa serwisu Marka Zuckerberga jest projektem zagrażającym konkurencji w Europie.

Komisja Europejska rozesłała kwestionariusz, który ma na celu ustalenie, czy inne podmioty gospodarcze funkcjonujące na rynku będą w stanie konkurować z Libra Association. Dla władz unijnych projekt LibraCoin może być nie tylko zagrożeniem dla konkurencyjności, ale też dla prywatności danych konsumentów i konsumentek.

Europejscy regulatorzy mają zamiar w ten sposób sprawdzić także to, w jaki sposób cyfrowa waluta Facebooka działałaby w ekosystemie Facebooka, a konkretnie w aplikacjach Messenger oraz WhatsApp.

Projekt waluty cyfrowej Facebooka wsparły firmy, takie jak np. PayPal, Stripe, Visa, Uber.

Warto przypomnieć, że nad projektem korporacji Facebook pojawiły się czarne chmury, kiedy doszło do przesłuchania w Kongresie Stanów Zjednoczonych. Maxime Waters poinformowała, że przygotowała specjalny projekt ustawy zakładający prawny zakaz transferowania funduszy z wykorzystaniem mediów społecznościowych. Do tego doszli eksperci i ekspertki Banku Rozrachunków Międzynarodowych, Rady Stabilności Finansowej, a także Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Bardziej zachowawczo podszedł gubernator Banku Anglii, który stwierdził, że projektowi należy się przede wszystkim dokładnie przyjrzeć, a dopiero później podjąć decyzję co dalej.

Ostro na temat projektu waluty cyfrowej wypowiedział się Joe Lubin, współtwórca Ethereum oraz założyciel ConsenSys, mówiąc o "scentralizowanym wilku w zdecentralizowanej owczej skórze".

Joseph Lubin skrytykował projekt LibraCoin nazywając go "scentralizowanym wilkiem w zdecentralizowanej owczej skórze".

W związku z opiniami organów regulacyjnych oraz reakcją instytucji finansowych na informacje o projekcie LibraCoin, Facebook wstępnie zasugerował, że może nie dojść do powstania cyfrowej waluty popularnego serwisu społecznościowego.

Czytaj więcej: Współtwórca Ethereum krytykuje LibraCoinChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO