Ostatni przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow: ,,Zagrożenie jest kolosalne"

Ostatni przywódca Związku Radzieckiego Michaił Gorbaczow przestrzega przed zagrożeniem, jakim jest broń nuklearna. W wywiadzie dla BBC tłumaczy, że świat nie jest bezpieczny, wyścig zbrojeń trwa i aby ocalić siebie oraz planetę należy zniszczyć arsenały jądrowe.


Ostatni przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow: ,,Zagrożenie jest kolosalne"

"Świat bez broni atomowej: Nie może być innego ostatecznego celu" - Michaił Gorbaczow w marcu 2018 r. dla amerykańskiego tygodnika ,,Time", ostrzegając przed skutkami atomowego wyścigu zbrojeń.

Na początku listopada były przywódca Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich Michaił Gorbaczow udzielił wywiadu dla BBC News z okazji 30. rocznicy upadku muru berlińskiego. W wywiadzie ostrzegał przed "kolosalnym niebezpieczeństwem'', które zagraża światu. A mianowicie przed obecnym napięciem między Rosją a Zachodem.

,,Świat nie jest bezpieczny pomimo wysiłków na rzecz ograniczenia zbrojeń. Wszyscy ludzie muszą jasno stwierdzić - wszyscy ludzie - że broń nuklearna musi zostać zniszczona. Tylko w ten sposób uratujemy siebie i planetę'' – powiedział Gorbaczow w rozmowie z brytyjskim dziennikarzem Steve’em Rosenbergiem z BBC.

Były przywódca Kraju Rad dodaje, że XX-wieczna rywalizacja między Moskwą a Waszyngtonem została zastąpiona nowymi wyzwaniami, które wprowadzają świat w stan ciągłego napięcia wybuchu wojny. ,,Sytuacja jest ochłodzona, ale to wojna'' - twierdzi rosyjski polityk.

88-letni Michaił Gorbaczow rządził Związkiem Radzieckim od roku 1985 do jego upadku w 1991 roku. Odegrał kluczową rolę w zakończeniu zimnej wojny ze Stanami Zjednoczonymi. W ostatnich latach jawił się jako zwolennik denuklearyzacji. Jego decyzja o niewysyłaniu wojsk radzieckich do wschodnich Niemiec po upadku muru berlińskiego trzy dekady temu była postrzegana jako kluczowa dla zachowania pokoju podczas zimnej wojny.

Wielu Rosjan do dzisiaj ma wiele do zarzucenia byłemu przywódcy Związku Radzieckiego – uważa się, że pozwolił i doprowadził do upadku ZSRR. Sam Michaił Gorbaczow ma za złe obecnemu prezydentowi Federacji Rosyjskiej Władymirowi Putinowi to, w jaki sposób podchodzi do polityki wewnętrznej, jak i międzynarodowej. Twierdzi, że prezydent Rosji popełnia błąd zwiększając wydatki na wojsko i opracowywanie nowych rodzajów broni nuklearnej.


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO