Parler portal społecznościowy zablokowany przez Apple, Amazon i Google

· 4 min read
Parler portal społecznościowy zablokowany przez Apple, Amazon i Google

Parler to alternatywa dla portalu społecznościowego Twitter głównie dla osób sprzeciwiającym się polityce moderacyjnej większych portali.

Blokada aplikacji ma związek z zamieszkami w Kapitolu, które dla 4 osób skończyły się tragicznie.

Najpierw aplikacja Parler została usunięta ze sklepu Google Play, następnie Apple dało 24 godziny na usunięcie wpisów nawołujących do nienawiści, ale wpisy nie zostały usunięte, więc aplikacja została również usunięta ze sklepu AppStore. Amazon również zablokował aplikacji dostęp do swojej usługi hostingowej w chmurze Amazon Web Services po narastającej presji ze strony opinii publicznej i pracowników Amazon'u oraz znaleziono 98 wpisów nawołujących do przemocy.

Stanowisko Google:

Zdajemy sobie sprawę, że w aplikacji Parler nadal publikujemy posty, które mają na celu podżeganie do nieustannej przemocy w USA.
Zdajemy sobie sprawę, że może toczyć się rozsądna debata na temat zasad dotyczących treści i że aplikacje mogą mieć trudności z natychmiastowym usunięciem wszystkich treści naruszających zasady, ale abyśmy mogli rozpowszechniać aplikację przez Google Play, wymagamy, aby aplikacje wdrażały solidną moderację w przypadku rażących treści. W związku z tym ciągłym i pilnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa publicznego zawieszamy informacje o aplikacji w Sklepie Play do czasu usunięcia tych problemów.

Stanowisko Apple:


Dla twórców aplikacji Parler: Dziękuję za odpowiedź dotyczącą niebezpiecznych i szkodliwych treści na Parler. Stwierdziliśmy, że opisane przez Ciebie środki są niewystarczające, aby zaradzić rozprzestrzenianiu się niebezpiecznych i kontrowersyjnych treści w Twojej aplikacji. Parler nie dotrzymał swojego zobowiązania do moderowania i usuwania szkodliwych lub niebezpiecznych treści zachęcających do przemocy i nielegalnych działań i nie przestrzega Wytycznych dotyczących przeglądu App Store. W swojej odpowiedzi wspomniał Pan, że Parler traktuje te treści „bardzo poważnie od tygodni”. Jednak procesy wprowadzone przez Parlera w celu ograniczania lub zapobiegania rozprzestrzenianiu się niebezpiecznych i nielegalnych treści okazały się niewystarczające. W szczególności nadal znajdujemy bezpośrednie groźby przemocy i wezwania do podżegania do bezprawnych działań naruszających Wytyczną 1.1 - Bezpieczeństwo - Treść budząca zastrzeżenia. Twoja odpowiedź odnosi się również do planu moderacji „na razie”, który nie spełnia bieżących wymagań wytycznej 1.2 - Bezpieczeństwo - Treści generowane przez użytkowników. Chociaż nie ma idealnego systemu zapobiegania wszelkim niebezpiecznym lub nienawistnym treściom użytkowników, aplikacje muszą mieć solidne plany moderacji treści, aby proaktywnie i skutecznie rozwiązywać te problemy. Tymczasowa „grupa zadaniowa” nie jest wystarczającą reakcją, biorąc pod uwagę powszechne rozprzestrzenianie się szkodliwych treści. Z tych powodów Twoja aplikacja zostanie usunięta z App Store, dopóki nie otrzymamy aktualizacji zgodnej z wytycznymi dotyczącymi przeglądu App Store i nie udowodnisz swojej zdolności do skutecznego moderowania i filtrowania niebezpiecznych i szkodliwych treści w Twojej usłudze.

Stanowisko Amazonu:

"Zauważyliśmy stały wzrost brutalnych treści na waszej stronie internetowej, które wszystkie naruszają nasze warunki", napisało AWS. "Oczywiste jest, że Parler nie dysponuje skutecznym procesem przestrzegania warunków korzystania z AWS".

Twórca aplikacji Parler, John Matze również dał odpowiedź:

Apple, Google i reszta antykonkurencyjnej paczki wielkich tyranów technologicznych koordynują swoje posunięcia i współpracują, aby zdusić konkurencję na rynku ”

- napisał Matze

dodał, że wkrótce pojawi się więcej szczegółów na temat planów Parlera „ponieważ mamy wiele opcji."


Aktualizacja 11.01.2021:

Parler pozywa Amazon za usunięcie strony
Parler pozywa Amazon za usunięcie strony powołując się na naruszenie przepisów antymonopolowych.

Parler jest aplikacją mniejszościową posiadającą zaledwie 10 milionów użytkowników z czego 4 miliony jest aktywne.

W aplikacji posiadał konto m.in Donald Trump, a nadal posiadają niektórzy członkowie jego rodziny jak jego córki Ivanka i Tiffany oraz syn Eric.

Profil na Parler - Ivanki Trump

Aplikacja nadal jest dostępna do pobrania w Internecie w niezależnych sklepach dostępnych na system operacyjny Android, użytkownicy telefonów z systemem iOS mogą korzystać tylko przez przeglądarkę internetową.

Przypominam, że Trump został oficjalnie zbanowany przez Twitter'a za złamanie regulaminu społeczności, ale to nie jedyna sieć społeczności na której został zablokowany, ponieważ Facebook również zablokował możliwość publikacji.  

Zbanowane konto Donalda Trumpa na Twitterze

Więcej tutaj

Twitter zablokował D. Trumpa dożywotnio!
Trump dostał dożywotniego bana na Twitterze. Jak tłumaczy firma - “istniało zagrożenie podżegania do przemocy”

Źródło: Twitter/BBC World/CNN/Telepolis/Parler/theverge/Reuters