Partia Janusza Korwin-Mikkego pozbawiona prawa do subwencji

Ministerstwo Finansów wstrzymało subwencję partii Janusza Korwin-Mikkego, która zgodnie z postanowieniem Sądu Apelacyjnego w Warszawie, nie istnieje.

· 1 min read
Partia Janusza Korwin-Mikkego pozbawiona prawa do subwencji

O ugrupowaniu Janusza Korwin-Mikkego pisaliśmy w ostatnim czasie w związku z niegospodarnością w zarządzaniu finansami partyjnymi. Jednak nie tylko niegospodarność jest problemem Korwina oraz działaczy i działaczek partii. Ministerstwo Finansów podjęłó bowime decyzję o pozbawieniu ugrupowania prawa do subwencji.

Partia KORWiN (formalna nazwa partii Wolność) została zarejestrowana w ewidencji partii politycznych w sposób nieprawomocny. Pozwoliło to partii wystartować w wyborach parlamentarnych, które przyniosły wynik 4,76 procent. Oznacza to, że partia znalazła się pod progiem wyborczym i nie otrzymała ani jednego mandatu poselskiego. Ugrupowanie Janusza Korwin-Mikkego jednak otrzymało prawo do subwencji z budżetu państwa opiewającą na ponad milion złotych wypłacanych co kwartał.

Zawiadomienie Ministerstwa Finansów o braku możliwości wydania wyciągu z ewidencji partii politycznych.

Sąd Najwyższy w 2016 roku odmówił zarejestrowania partii, a decyzja została podtrzymana również przez Sąd Apelacyjny na mocy decyzji sądu, która została ogłoszona 22 listopada 2018 r. W styczniu 2019 roku postanowienie sądu zostało uprawomocnione, co oznacza, że ugrupowanie polityczne przestało istnieć jako byt prawny.

Sekrety partii tysiąca i jednej nazwy, czyli o finansach ugrupowania Korwina


Bądź zawsze na bieżąco. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO