"Patointeligencja"- za murami polskich liceów

Samobójstwa, nastoletnie ciąże, narkotyki i hazard to tylko nieliczne z zachowań wymienionych przez 19-letniego rapera Matę w "Patointeligencji". Klip uzyskał rozgłos w całej Polsce - 5,5 miliona wyświetleń na YouTube i liczne komentarze w mediach. Jaki jest jego fenomen?

· 3 min read
"Patointeligencja"- za murami polskich liceów

Od kilku dni nie cichnie szum wokół "Patointeligencji", utworu wykonanego przez 19-letniego rapera. Mata, bo taki jest jego pseudonim artystyczny, przedstawił w swoim dziele realia życia nastolatków z tzw. dobrych domów. Młody artysta chciał pokazać, że problemy z narkotykami, alkoholem i agresją nie dotyczą jedynie "dresów z ławki pod blokiem", ale też tych uważanych za "elity". Przynajmniej z pozoru. Uważa się, że może być to pewnego rodzaju przełom w postrzeganiu problemów młodych, bo pierwszy raz ktoś otwarcie powiedział o problemach nastolatków i zrobił to na tyle wymownie, że klip ma już 5,5 miliona (stan na 17.12.2019) wyświetleń i jest obszernie komentowany w całej Polsce.

Nastolatki od samego początku swojej edukacji przeciążane są ilością zajęć - najpierw 7 godzin obowiązkowych zajęć w szkole, a potem kolejnych kilka tych dodatkowych. Zrozumiałe jest, że młodzi ludzie stają się przytłoczeni nadmiarem obowiązków, co może objawić się stanami depresyjnymi (w bieżącym roku szkolnym zanotowano aż 4-krotny wzrost liczby dzieci i młodzieży na oddziałach psychiatrycznych). Napięcie i stres chcą odreagować w jakiś sposób i często "idealnym" rozwiązaniem, bo wręcz na wyciągnięcie ręki, wydaje się być alkohol. Tak właśnie dzieje się w utworze Maty, gdzie autor opisuje libacje, można powiedzieć warszawskiej elity, bo uczniów prestiżowego liceum Batorego. "Przygody" nastolatków to nie tylko alkohol, ale narkotyki, ciąże, samobójstwa czy hazard. Co ważne podkreśla, że są to konkretnie te osoby "z czerwonym paskiem", czyli ta wydająca się być grzeczną i kulturalną - "przyszłość narodu".

Początkowo tłem klipu jest budynek "Batorego", co wzbudziło ostry sprzeciw dyrekcji, nauczycieli i uczniów szkoły. Pojawiło się także pytanie, czy władze wyraziły zgodę na pokazanie gmachu szkoły w teledysku. Negowane jest też, aby kiedykolwiek w szkole miały miejsce sytuację, które zostały przywołane w wersach tekstu:

-mój ziomo w 1 LO zjarał Amsterdam 1 września po to by nauczycielka myślała że tak już ten ma z natury no i do matury mówił jej że to alergia! mój ziomo miał piersiówkę, którą uzupełniał w termosie trzymał wódę i ściemniał profesorom ze to herba - rapuje Mata

Inni uczniowie z kolei zaznaczają, że "Patointeligencja" z pewnością nie dotyczy jednej osoby, ale jest ogółem zachowań i zdarzeń spotykanych powszechnie w polskich liceach, bo przecież każdy z nas zna osoby uzależnione od narkotyków czy takie, które popełniły samobójstwo:

"Patointeligencja" była puszczana w naszym szkolnym radiowęźle, ale to nic dziwnego, rządzi nim samorząd uczniowski. Na pewno jest to bardzo prawdziwe i autentyczne, ale jest w tym też kreacja artystyczna. To wszystko, o czym śpiewa Mata, dzieje się naprawdę. Alkohol, narkotyki, niechciane ciąże. One nie zdarzają się tylko na blokowiskach, nie dotyczą tylko "dresów", ale też chłopców z dobrych domów. Hip-hop czy rap tego wcześniej nie zauważał, bo w tej muzyce było takie przekonanie, że prawdziwe problemy mają tylko chłopaki z ławek przed blokami. A one się zdarzają niezależnie od tego, w jakiej rodzinie kto się wychował i może dlatego to wywołało taką sensację. - informuje Wyborczą Kasia, uczennica 3 klasy liceum im. Goethego.

Kontrowersje wobec klipu poruszają nie tylko środowisko oświatowe, ale także polityczne. Na swoim Instagramie Pawłowicz skomentowała krótko sytuację:

To to słynne liceum Batorego kształci w kierunku «patointeligencji»....  A tak się chwalą i szczycą swym poziomem... Ciekawe, co o tej laurce myślą nauczyciele z Batorego..." – napisała na Twitterze Krystyna Pawłowicz.  

Na jej tweet odpowiedziała m.in. Magdalena Ogórek podkreślając, że ona kategorycznie zakazała swojej córce, gdy ta na swoje liceum chciała wybrać właśnie "Batorego".

Sam autor nie zabiera głosu od kilku dni, jak poinformowało jego wydawnictwo.

Na początku przyszłego roku ukaże się debiutancki album młodego rapera, a na chwilę obecną można zamawiać jego oficjalne bluzy "Mata-100 dni do matury".

Aktualnie klip ma na YouTube prawie 5,5 miliona wyświetleń.

Źródła:

https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,25519737,etykietka-patointelignecja-jest-przykra-ale-prawdziwa-mowia.html

Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO