Paul Morphy - szachista stulecia

Paul Morphy jest uważany za jednego z najlepszych szachistów wszech czasów. Podziwiany przez współczesnych mistrzów takich jak Bobby Fisher czy Michaił Botwinnik.


Paul Morphy - szachista stulecia

Wyjątkowy talent szachowy od najmłodszych lat. Urodził się 22 czerwca 1837 roku w jednej z nowoorleańskich rodzin. Już w wieku dziewięciu lat uważany był za najlepszego szachistę w Nowym Orleanie.

Morphy był osobą wykształconą, w 1855 roku zyskał tytuł A.M. (w Polsce odpowiednikiem jest tytuł magistra) z matematyki oraz filozofii. Studiował później w Louisianie na kierunku związanym z prawem i w 1857 roku zyskał tytuł L.L.B. (jest to pierwszy stopień w prawoznawstwie). Był on za młody, by pracować w fachu. Znalazł więc trochę czasu, który mógł poświęcić swojej pasji z dzieciństwa. Został zaproszony na Pierwszy Amerykański Kongres Szachowy, który odbył się w 1857 roku w Nowym Jorku.

Źródło: https://zanchess.wordpress.com/2018/02/15/1st-american-chess-congress-new-york-1857/

Mimo dominacji na amerykańskiej scenie szachowej, Morphy nie był znany w Europie, gdzie żyli najlepsi szachiści tamtego okresu. Wyruszył do Europy w 1857 roku, aby zmierzyć się nieoficjalnym mistrzem świata Howard'em Staunton'em oraz innymi wybitnymi szachistami. Niestety, partia między Staunton'em i Morphy'm nigdy się nie odbyła. Howard unikał rozegrania meczu, przez co był ostro krytykowany. Paul przebył Anglię i Francję szukając innych przeciwników. Rozegrał wiele partii symultanicznych oraz w pięknym stylu pokonał Daniela Harrwitz'a znakomitego niemieckiego szachistę żydowskiego pochodzenia.

Źródło: Wikipedia

W wieku 21 lat, Morphy został okrzyknięty mistrzem świata. 4 kwietnia 1859 roku w Paryżu odbył się bankiet ku czci nowego mistrza. Na popiersie Paula, wykute przez wspaniałego rzeźbiarza Eugène-Louis Lequesne, nałożony został wieniec laurowy, a sam szachista nazwany został najlepszym szachistą jaki kiedykolwiek żył.

Po pokonaniu wszystkich większych szachistów Morpy zadeklarował, że będzie grać oddając ruch przeciwnikowi oraz bez jednej figury. Po powrocie do Stanów zrezygnował z profesjonalnej gry, lecz mistrz nie poparł secesji i wyjechał do Paryża. Po powrocie próbował otworzyć kancelarię prawniczą. Niestety jego sława szachisty i stosunek do wojny secesyjnej nie pomogły mu zdobyć klientów. Po pewnym czasie zmuszony był zamknąć biznes. Zmarł w wieku 47 lat z powodu szoku termicznego.

Po Morphy'm nazwany został wariant Obrona Morphy'ego:

1.e4 e5 2.Sf3 Sc6 3.Gb5 a3 (Obrona Morphy'ego w partii hiszpańskiej)

Oraz jeden z wariantów w obronie dwóch skoczków, znany też pod nazwą Atak Kieseritzky'ego:

1. e4 e5 2. Sf3 Sc6 3. Gc4 Sf6 4. Sg5 d5 5. exd5 Sa5 6. d3 (w wariancie Morphy'ego)

Na koniec chciałbym przedstawić wam moją ulubioną partię rozegraną przez Paula Morphy'ego. Jest to rozgrywka rozegrana między Paulem, który grał białymi bierkami, a jego ojcem Alonzo w 1848 roku i została nazwana How to Beat Your Dad at Chess:


Nie przegap niczego. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE MEDIA