Pierwsza postać LGBT w disneyowskiej animacji ocenzurowana w Rosji, Chinach i... Polsce

W nowej produkcji wytwórni Pixar pt. „Naprzód” pojawiła się pierwsza postać reprezentująca środowisko LGBT+ w animacjach Disneya. Funkcjonariuszka policji Spector, cyklopka, która wywołała tak wiele kontrowersji, szczególnie na Bliskim Wschodzie, jest lesbijką.

· 1 min read
Pierwsza postać LGBT w disneyowskiej animacji ocenzurowana w Rosji, Chinach i... Polsce

Kwestię tej drugoplanowej bohaterki ocenzurowano w kilku krajach m.in. w Chinach, Rosji oraz w jedynym europejskim kraju, czyli w Polsce. W wielu krajach arabskich całkowicie zakazano emisji tego filmu. Spector w jednym ze swoich nielicznych dialogów narzeka na trudności, z jakimi boryka się podczas wychowywania córki swojej dziewczyny. Dzięki tym słowom jesteśmy w stanie stwierdzić, że ta postać jest homoseksualna. Niestety wprowadzenie takiego bohatera do bajki dla dzieci bardzo nie spodobało się wielu państwom położonym na Bliskim Wschodzie, w kilku z nich nie pozwolono na emisję tej produkcji, m.in. w Egipcie, Kuwejcie, Arabii Saudyjskiej, Katarze, Libanie czy Omanie. W Chinach i Rosji słowa Spector przetłumaczono w taki sposób, aby nie wskazywały one na to, że wychowuje dziecko z drugą kobietą, lecz z partnerem.

Niestety taka sytuacja miała miejsce również w Polsce, która jako jedyna ze wszystkich krajów europejskich nie pozwoliła na zobrazowanie lesbijskiej rodziny w tym filmie, a córkę partnerki funkcjonariuszki nazwała pasierbicą. Pasierbica to córka męża z poprzedniego małżeństwa, a nie dziecko homoseksualnej kobiety, która zawiera nowy związek. Tłumaczenie tej wypowiedzi wywołało wielką dyskusję w internecie. Przede wszystkim, po raz kolejny podkreślone zostały homofobia i zacofanie panujące w naszym kraju. Należy ponownie zaznaczyć, że jest to postać drugoplanowa, a jej dialogi w żaden sposób nie narzucają konkretnego sposobu myślenia, a jedynie oswajają dzieci z różnymi możliwymi modelami rodziny i innymi orientacjami. Dlatego też decyzja o ocenzurowaniu tej kwestii, w celu ukrycia orientacji bohaterki, wywołała tak ogromne oburzenie wśród internautów.

Oto trailer nowego filmu, opowiadającego przede wszystkim o ciepłej i lojalnej braterskiej przyjaźni.


Źródło: https://cyfrowa.rp.pl/biznes/45127-polska-ocenzurowala-postac-lgbt-w-nowym-filmie-disneya?utm_source=rp&utm_medium=teaser_redirect