Pierwsze widoczne gołym okiem satelity Starlink firmy SpaceX

W piątek około godziny 23:30 gołym okiem można było dostrzec na niebie szybko poruszające się punkty. Była to konstelacja satelitów Starlink, które zostały stworzone przez SpaceX.

Pierwsze widoczne gołym okiem satelity Starlink firmy SpaceX

24 maja 2019 roku nad Polską można było dostrzec gołym okiem konstelację jasnych punktów na niebie. Wiele osób było zachwyconych i zdziwionych widokiem tych obiektów, część osób postanowiła je sfotografować, nakręcić nagrania wideo. Ta zagadkowa konstelacja to były satelity Starlink, które zostały opracowane i wystrzelone na orbitę Ziemi przez firmę SpaceX Elona Muska, która aktywnie pracuje nad programem dostarczenia bezprzewodowego Internetu na całym świecie.

Widok satelitów mógłby być widoczny wcześniej o jakiś tydzień, jednak ich umieszczenie zostało opóźnione z powodu warunków atmosferycznych oraz aktualizacji oprogramowania.

Starlink jest programem firmy SpaceX, który zapowiada się na jeden z najbardziej nowatorskich, zaawansowanych projektów technicznych samego Muska. Satelity zostały skonstruowane w taki sposób, aby po pięciu latach, kiedy planowana jest ich wymiana na nowe, weszły automatycznie w ziemską atmosferę i uległy spaleniu nad Oceanem Spokojnym. Głównym celem programu Starlink jest zapewnienie dostępu do bezprzewodowego Internetu na całym świecie, również w miejscach, w której do tej pory takowe połączenie nie było dostępne lub było bardzo ograniczone.

Foto: SpaceX

Obecnie na orbicie ziemskiej jest umieszczonych 60 obiektów, jednak SpaceX ma w planach stworzenie sieci liczącej 12 tysięcy satelitów dostarczających Internet.

Firma SpaceX szybko pochwaliła się sukcesem misji wyniesienia nowych satelitów na orbitę Ziemi z wykorzystaniem rakiety Falcon 9.

Start rakiety Falcon 9. Foto: SpaceX

Chcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO


Share Tweet Send
0 Komentarze
Loading...