Pierwsze widoczne gołym okiem satelity Starlink firmy SpaceX

W piątek około godziny 23:30 gołym okiem można było dostrzec na niebie szybko poruszające się punkty. Była to konstelacja satelitów Starlink, które zostały stworzone przez SpaceX.

· 1 min read
Pierwsze widoczne gołym okiem satelity Starlink firmy SpaceX

24 maja 2019 roku nad Polską można było dostrzec gołym okiem konstelację jasnych punktów na niebie. Wiele osób było zachwyconych i zdziwionych widokiem tych obiektów, część osób postanowiła je sfotografować, nakręcić nagrania wideo. Ta zagadkowa konstelacja to były satelity Starlink, które zostały opracowane i wystrzelone na orbitę Ziemi przez firmę SpaceX Elona Muska, która aktywnie pracuje nad programem dostarczenia bezprzewodowego Internetu na całym świecie.

Widok satelitów mógłby być widoczny wcześniej o jakiś tydzień, jednak ich umieszczenie zostało opóźnione z powodu warunków atmosferycznych oraz aktualizacji oprogramowania.

Starlink jest programem firmy SpaceX, który zapowiada się na jeden z najbardziej nowatorskich, zaawansowanych projektów technicznych samego Muska. Satelity zostały skonstruowane w taki sposób, aby po pięciu latach, kiedy planowana jest ich wymiana na nowe, weszły automatycznie w ziemską atmosferę i uległy spaleniu nad Oceanem Spokojnym. Głównym celem programu Starlink jest zapewnienie dostępu do bezprzewodowego Internetu na całym świecie, również w miejscach, w której do tej pory takowe połączenie nie było dostępne lub było bardzo ograniczone.

Foto: SpaceX

Obecnie na orbicie ziemskiej jest umieszczonych 60 obiektów, jednak SpaceX ma w planach stworzenie sieci liczącej 12 tysięcy satelitów dostarczających Internet.

Firma SpaceX szybko pochwaliła się sukcesem misji wyniesienia nowych satelitów na orbitę Ziemi z wykorzystaniem rakiety Falcon 9.

Start rakiety Falcon 9. Foto: SpaceX

Chcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO