Pierwsze zdjęcia czarnej dziury

Czarna dziura przeraża, fascynuje i zaskakuje, a od dzisiaj możemy zobaczyć autentyczną fotografię najpotężniejszej siły w znanym nam wszechświecie.


Pierwsze zdjęcia czarnej dziury

Zdjęcie pochodzi z centrum galaktyki Messier (zwanej też Panna A), znajdujące się około 88mln kilometrów od ziemi, a wykonali je naukowcy z programu Event Horizon Telescope (EHT), korzystając z techniki obserwacji poprzez kilka teleskopów jednocześnie.

Ideę istnienia ciała o takiej masie, że nawet światło nie mogłoby znaleźć od niego ucieczki, znamy już od XVIII wieku, a jednym z jej prekursorów był Isaac Newton. Potwierdził to Albert Einstein, formułując teorię względności, a od 1969 obiekt, który jest w stanie zniekształcić czasoprzestrzeń zaczęto oficjalnie nazywać Czarną Dziurą.

Rozmieszczenie teleskopów EHT.

Jak wówczas mówił fizyk John Wheeler:

Z czarnej dziury nie można się wydostać, bo wszystkie drogi ucieczki prowadzą z powrotem do środka. Przypomina to sytuację marynarza, który próbuje znaleźć koniec świata. Dokądkolwiek by nie popłynął, zawsze będzie znajdował jakieś lądy lub morza. Po dość długiej wędrówce wróci do punktu wyjścia. W przypadku czarnej dziury uwięziona jest nie tylko materia, ale i światło, które zawsze porusza się po liniach geodezyjnych. Co więcej, ogromne zakrzywienie czasoprzestrzeni, na zewnętrznej powierzchni czarnej dziury zanika upływ czasu.

Pierwsze fotografie czarnej dziury są gigantycznym przełomem nie tylko dla astronomii i fizyki, ale funkcjonowania całego naszego świata, a na taki przełom czekano bardzo wiele lat.


Nauka bez tajemnic. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO