Pierwszy taki proces w historii!

Syryjscy zbrodniarze z oskarżeniami. Czy to krok do przodu na drodze do rozliczenia reżimu Baszara Al-Asada?

· 2 min read
Pierwszy taki proces w historii!

W czwartek 23 kwietnia 2020 roku w Koblencji (Republika Federalna Niemiec) dwoje Syryjczyków, członków tajnych służb Baszara Al-Asada, zostało oskarżonych o torturowanie, morderstwa i przemoc seksualną w czasie syryjskiej wojny domowej. Jest to pierwszy proces dotyczący zbrodni wojennych popełnionych w czasie tego konfliktu.

57-letni Anwar R., usłyszał zarzuty zbrodni przeciwko ludzkości, popełnienia gwałtu, napaści seksualnej ze szczególnym okrucieństwem oraz morderstwa 58 osób w więzieniu syryjskiej bezpieki (Branch 251) między 2011 a 2012. Co więcej, jako oficer dowodzący departamentu śledczego w tym obiekcie nadzorował tortury co najmniej 4000 opozycyjnych aktywistów oraz korzystał z niehumanitarnych metod przesłuchiwania.

Źródło: Bankok Post

Drugiego, 42-letniego Eyada G., obciążono odpowiedzialnością za torturowanie 30 manifestanów aresztowanych w czasie antyrządowej demonstracji w 2011 roku.

Anwar R. wyemigrował do Niemiec w 2014, a Eyad G. w 2018 roku. Obaj oskarżeni starali się o uzyskanie azylu politycznego.

Źródło: The National Interest

Jak podaje Reuters, międzynarodowi prawnicy są zgodni, że jest to pierwszy proces przeciwko zbrodniom reżimu Baszara al-Asada. Sąd w Koblencji skorzystał z obowiązującego na terenie Republiki Federalnej Niemiec prawa, które pozwala na sądzenie zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych w różnych zakątkach świata. Uprzednio państwa zachodnie zasiadające w Radzie Bezpieczeństwa ONZ podjęły próbę zorganizowania międzynarodowego trybunału dotyczącego przestępstw z czasów syryjskiej wojny domowej. Ich wysiłki zostały zablokowane przez Rosję oraz Chiny. Władze Syrii negują wszystkie posądzenia o stosowanie tortur.

Przed gmachem sądowym pojawili się syryjscy uchodźcy oraz aktywiści praw człowieka, wywieszając plakaty antyasadowskie, np. "Syria Al-Asada to państwo tortur".

Źródło: Geopolitical Intelligence Service


Wojna domowa w Syrii trwa od 15 marca 2011 roku do dziś. Powodem jej wybuchu była rewolucja (część tzw. Arabskiej Wiosny) przeciwko autorytarnym rządom Baszara Al-Asada. Walki toczą się między stroną rządową, wspieraną przez Rosję i Iran, a siłami opozycyjnymi (z poparciem Turcji), Państwem Islamskim, skonfliktowanymi ze sobą milicjami islamskimi oraz współpracującą z USA armią Kurdów. W wyniku działań wojennych zginęło ponad 400 tysięcy osób, a kraj opuściło ponad 6 milionów osób.