Pierwszy tydzień bez energii węglowej w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii minął pierwszy tydzień bez węglowej energii elektrycznej, kiedy to postawiono na odnawialne źródła energii oraz gaz ziemny.

· 2 min read
Pierwszy tydzień bez energii węglowej w Wielkiej Brytanii

1 maja 2019 roku z sieci energetycznej Wielkiej Brytanii zostały odłączone ostatnie generatory, których działanie opierało się na węglu. W ten sposób w Wielkiej Brytanii rozpoczęły się nowe czasy dla sektora energetycznego, który już nie wykorzystuje węgla jako surowca do produkcji energii elektrycznej.

Jest to pierwszy tydzień bez energii elektrycznej produkowanej z wykorzystaniem węgla od 1882 roku, kiedy to w Wielkiej Brytanii powstała i została uruchomiona pierwsza elektrownia węglowa. Odejście do węgla jako surowca dla sektora energetycznego nie jest jednak równoznaczne z likwidacją elektrowni, które będą nadal utrzymywane jako potencjalne źródło energii w kryzysowych sytuacjach oraz w czasie większego zapotrzebowania na energię elektryczną. Jednak ich miejsce oficjalnie zajęły panele fotowoltaiczne, gaz ziemny oraz farmy wiatrowe.

Przypomnieć warto też o tym, że ostatnia kopalnia węgla w Wielkiej Brytanii została zamknięta w 2015 roku. Wówczas w sektorze tym pracowało około 1,2 miliona osób.

Fot. Oli Scarff

Surowiec stał się całkowicie niekonkurencyjny dla odnawialnych źródeł energii, co wynika z faktu jakim jest jego szkodliwość dla środowiska naturalnego. Nie bez znaczenia przy podjętej decyzji było to, iż dalsze wykorzystywanie węgla było nieekonomiczne, co bezpośrednio związane było z wysokimi cenami importowanego surowca. W trakcie badań wykazano także, że elektrownie węglowe, których pełne wycofanie zostało zapowiedziane przez rząd brytyjski do 2025 roku, wytwarzają nawet dwukrotnie więcej dwutlenku węgla (CO2) niż elektrownie, w których wydobywa się gaz ziemny.

Wielka Brytania ma zamiar rozwijać dalej odnawialne źródła energii, o czym świadczą plany związane z budową kolejnych nadmorskich farm wiatrowych, a także zaawansowanych systemów pozyskiwania i magazynowania energii słonecznej dla brytyjskich gospodarstw domowych. Niektórzy eksperci uważają, że z powodu takich ambitnych planów, Wielka Brytania jest w stanie przejść na model w pełni pozbawiony emisji dwutlenku węgla w sektorze energetycznym do 2050 roku.


Bądź zawsze na bieżąco. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE MEDIA