Po twardym brexicie milion Polaków dostanie niższe emerytury

Władzom Wielkiej Brytanii nadal nie udało się zawrzeć stosownego porozumienia z Brukselą w sprawie opuszczenia przez ten kraj Unii Europejskiej. Brak umowy może być jednak negatywne skutki dla miliona Polek i Polaków w Zjednoczonym Królestwie.

· 2 min read
Po twardym brexicie milion Polaków dostanie niższe emerytury

Wielka Brytania, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, miała opuścić Unię Europejską 29 marca 2019 roku. Jednak do tego zdarzenia nie doszło, zaś sam fakt braku odpowiedniej umowy doprowadził do sytuacji, w której termin wyjścia ze Wspólnoty Europejskiej został przesunięty na 12 kwietnia, a obecnie na 31 października bieżącego roku.

Przełożenie daty brexitu nie znaczy jednak, iż zostanie przyjęte przez Izbę Gmin Wielkiej Brytanii porozumienie z UE. Kilka tygodni temu co prawda Izba Gmin przyjęła poprawkę odrzucającą brexit bez umowy, jednak była to wyłącznie deklaracja polityczna, która nie zobowiązała władz Zjednoczonego Królestwa do wynegocjowania nowej umowy. W przypadku nie przyjęcia przez Wielką Brytanię umowy do 31 października, Wielka Brytania opuści Unię Europejską bez porozumienia.

Twardy brexit oznaczałby dla Brytyjek i Brytyjczyków polityczny i gospodarczy chaos w kraju. Jednak byłby to również problem dla Polek i Polaków, którzy tam pracują, a także i dla osób często podróżujących na Wyspy.

Problemu nie rozwiąże też ustawa, nad którą pracuje rząd, której celem jest złagodzenie skutków potencjalnego brexitu bez umowy. Jeżeli Polkom i Polakom pracującym w Wielkiej Brytanii nie uda się doliczyć do stażu emerytalnego okresów pracy w Zjednoczonym Królestwie po twardym opuszczeniu Unii Europejskiej, ich świadczenia emerytalne będą niższe, niż te, jakie wynikają z faktycznie opłacanych składek.

Obecnie Polaków i Polki chroni w Wielkiej Brytanii unijne prawo, które gwarantuje, że czas pracy w Wielkiej Brytanii zostanie wliczony do stażu emerytalnego w Polsce. Jednak w sytuacji, kiedy dojdzie do twardego brexitu, Zjednoczone Królestwo nie będzie w żaden sposób podlegało regulacjom prawnym Unii Europejskiej.

Jedyną szansą dla Polek i Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii na wyższe świadczenia emerytalne byłoby podpisanie dwustronnej umowy z rządem w Londynie, która pozwoliłaby uregulować kwestię emerytur. Należy zwrócić jednak uwagę na fakt, iż negocjacje nad taką umową mogłyby trwać wiele lat. Innym faktem jest to, że nie ma żadnych gwarancji, że władze Wielkiej Brytanii będą chciały takową umowę zawrzeć lub poświęcić jej czas w przypadku chaosu gospodarczego i politycznego, który będzie miał miejsce w przypadku potencjalnego opuszczenia Unii Europejskiej bez porozumienia.


Bądź zawsze na bieżąco z naszymi materiałami. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO