Podsumowanie wyników wyborów prezydenckich 2020

Wszyscy czekali na tę chwilę od maja. Według exit poll wygrał ze statystycznie niewielką przewagą obecny prezydent, ale jaki jest ostateczny werdykt ludu? O tym poniżej.

· 3 min read
Podsumowanie wyników wyborów prezydenckich 2020

Wyniki w Polsce

Według exit poll Andrzej Duda zdobył wynik 50,4%, ale jego oponent Rafał Trzaskowski skończył z jedynie 0,8 punktu procentowego mniej. Oznacza to, że głosy rozłożyły się prawie po równo. Niezależnie który z kandydatów ostatecznie wygra, niemal połowa społeczeństwa nie będzie zadowolona. Błąd statystyczny wyniósł aż 2-3%, co dawało pewne szanse na wygraną również panu Rafałowi Trzaskowskiemu. Frekwencja wyniosła aż 68,9%.

Wśród najmłodszych aż 67,2 % uprawnionych przystąpiło do głosowania, w grupie wiekowej 30-39 lat tylko 66,6%, najwięcej głosowało osób w wieku 50-59 lat - aż 76,3%. Najniższy odsetek oddał głos wśród seniorów powyżej 60 roku życia - 64,2% - ale to nadal o 8,1 punktu procentowego więcej niż w pierwszej turze. PAD wygrał jedynie w dwóch najstarszych grupach.

Mężczyźni zdecydowanie chętniej głosowali na Dudę (51,3%), wśród kobiet wynik rozłożył się bardziej równomiernie i Trzaskowski uzyskał przewagę 50,4%.
Najchętniej na obecnego prezydenta głosowali wyborcy Krzysztofa Bosaka - 51,5%, następnie zwolennicy Władysława Kosiniaka-Kamysza, wśród których Duda zdobył jedynie 23,3%, u sympatyków Szymona Hołowni i Roberta Biedronia uzyskał nie więcej niż 16%.

Około północy Trzaskowskiemu poparcie spadło do 49,2%, a ok. 2:00 do jedynie 49% dla 90% komisji wyborczych. Frekwencja jest obecnie szacowana na jedynie 67,9%.
PKW ogłosiło wyniki 51,21% dla Dudy i 48,79% dla jego przeciwnika.
Po południu 13.07 doszły głosy z 99,98% okręgów i wyniki nieco się zmieniły: 51,10% dla urzędującego prezydenta i 48,9 dla Rafała Trzaskowskiego.

Wyniki sondażu late poll wg Ipsos, źródło: Polsat News

Wyniki wśród Polonii

W Rosji z dużą przewagą wygrał kontrkandydat Dudy, jedynie w Irkucku urzędujący prezydent osiągnął pewną przewagę 39:10. W stolicy Kanady tendencja była zupełnie odwrotna i Duda wygrał z wynikiem 68,94%. W Wilnie Trzaskowski uzyskał aż 73,2% głosów. W Wielkiej Brytanii zagłosowało około 183 tysiące Polaków, ale ich głosy zostaną zliczone dopiero do południa poniedziałku 13 lipca 2020. W USA Andrzej Duda pokonał przedstawiciela opozycji z przewagą 10 punktów procentowych.

Według Leszka Millera Duda zdobył dodatkowe głosy między innymi od wahających się wyborców i seniorów zachęconych zmniejszaniem restrykcji dotyczących epidemii wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2. Mogłoby to również tłumaczyć, dlaczego frekwencja w tej grupie wiekowej tak znacznie wzrosła od pierwszej tury.

Szymon Hołownia wydaje się raczej zawiedziony kolejnymi wynikami i twierdzi, że zrobił dla Trzaskowskiego więcej, niż powinien i kandydat ten mógł być wg niego “szlabanem dla pisowskiego czołgu”.
Głośna jest również krytyka urzędującego prezydenta, który nie czekając na ostateczne wyniki wyborów i przed ich ogłoszeniem zaprosił kandydata opozycji, żeby podać mu dłoń na znak zgody. Komorowski i Kwaśniewski twierdzą, że ten gest świadczy o braku elegancji Dudy i mimo wszystko powinien poczekać na wyniki PKW. W zagranicznych mediach (Guardian) podkreślany jest pejoratywny stosunek PADa do osób LGBT+ i prowadzenie kampanii prorodzinnej kosztem mniejszości seksualnych. Według BBC i Euronews wygrana obecnego prezydenta będzie oznaczać dalszą walkę przeciwko prawo LGBT i aborcji. Oba czasopisma podkreślają, że to najbardziej niejednoznaczny wynik drugiej tury od 1989 roku.

Państwowa Komisja Prasowa planuje zorganizować tylko jedną konferencję prasową, na której ogłosi decyzję, jaką podjęła w związku z uchwałą w sprawie wyników wyborów.

Nie ma wątpliwości, że wynik wyborów będzie kwestionowany. Jeśli Sąd Najwyższy uzna, że wystąpiły znaczące naruszenia podczas trwania wyborów, to zostanie zorganizowana trzecia tura między obydwoma kandydatami.

Około godziny ósmej PKW ogłosiło ostateczne wyniki, według których Andrzej Duda zdobył reelekcję, do południa powinny zostać doliczone głosy Polonii, ale nikt już nie wątpi w wygraną kandydata PiS.


Źródła:

https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/wybory-prezydenckie-2020-druga-tura-wyborow-prezydenckich-relacja-na-zywo-aa-jWo8-9HMK-oGD9.html

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2020-07-12/ii-tura-wyborow-prezydenckich-jak-przebiega-glosowanie/

https://wiadomosci.onet.pl/swiat/wybory-prezydenckie-2020-duda-czy-trzaskowski-jak-polacy-glosowali-za-granica/p5eh7rv?utm_source=wiadomosci.onet.pl_viasg_wiadomosci&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&utm_v=2

https://www.bbc.com/news/world-europe-53385021

https://www.euronews.com/2020/07/12/poland-votes-poles-head-to-the-ballot-box-in-knife-edge-presidential-election-runoff

Related Articles

Federacja Europejska vs Europa Narodów
· 1 min read
Co z tą demokracją?
· 3 min read
Zostawcie Muchę w spokoju
· 3 min read