Polska czerwoną strefą. Nowe obostrzenia.

· 2 min read
Polska czerwoną strefą. Nowe obostrzenia.

Rząd ogłosił nowe obostrzenia obowiązujące od soboty 24 października 2020 roku. Cała Polska stanie się czerwoną strefą, ale co to znaczy dla obywateli? Zmiany w nauce szkolnej, działaniu lokali gastronomicznych i publicznych oraz transporcie.

Zmiany w nauce szkolnej i dla seniorów

  • MEN ogłosił, że zajęcia klas 4-8 szkół podstawowych będą odbywać się zdalnie.  Uczniowie klas 1-3 nadal będą się uczyć stacjonarnie.
  • Nauka zdalna już obowiązuje w szkołach średnich oraz na wyższych uczelniach i to pozostaje w mocy.
  • W dniach nauki szkolnej od 8 do godziny 16 dzieci do 16. roku życia obowiązek przemieszczania się pod opieką opiekuna lub rodzica. Zasada ta nie obowiązuje: kiedy dziecko idzie do szkoły lub wraca z niej do domu, a także w weekendy i dni wolne od nauki.
  • ograniczenie przemieszczenia się osób powyżej 70. roku życia – z wyłączeniem wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego czy też udziału we mszy świętej lub obrzędów religijnych.

Zmiany w działaniu lokali gastronomicznych i imprezach oraz obiektów publicznych

  • Zawieszono działalność wszelkich rodzajów lokali gastronomicznych, jedyna możliwość dozwolona jest tylko z dowozem lub na wynos.
  • Max. 5 osób spoza wspólnego gospodarstwa domowego podczas imprez, spotkań i zebrań w przestrzeni publicznej (z wyjątkiem spotkań służbowych). Dotyczy to także zgromadzeń w rozumieniu ustawy o zgromadzeniach publicznych.
  • Ograniczenia i restrykcje dotyczą też nabożeństw. W kościele może przebywać jedna osoba na 7 metrów kwadratowych. Obowiązują też maseczki i zachowanie 1,5-metrowego dystansu pomiędzy uczestnikami mszy.
  • Rząd wprowadził zakaz organizacji imprez okolicznościowych m.in. wesel i konsolacji.
  • Zamknięte pozostają siłownie, fitnessy i baseny.

Transport publiczny

  • Podróż transportem publicznym również będzie ograniczona do 50 proc. miejsc siedzących oraz 30 proc. liczby wszystkich miejsc.

Czy 1 listopada cmentarze będą zamknięte?

Premier pytany był na konferencji prasowej, czy przy tak dużym wzroście liczby zakażeń koronawirusem, możliwa jest decyzja o zamknięciu cmentarzy w dniu Wszystkich Świętych.

Tę decyzję zostawiamy na przyszły tydzień. Będziemy widzieli wówczas, jak wygląda krzywa przyrostu zakażeń i decyzja będzie wtedy ostatecznie podjęta co do ewentualnych ograniczeń i zasad.

- Powiedział Morawiecki.

Źródło: GOV/RMF24/Polsat NEWS