Polska jedynym krajem poza porozumieniem klimatycznym UE

12 i 13 grudnia odbył się szczyt klimatyczny Unii Europejskiej. Stworzono tam Europejski Zielony Ład, czyli nową politykę ekologiczną całej UE. Jednak Polska, jako jedyna, nie zadeklarowała w nim udziału.

· 2 min read
Polska jedynym krajem poza porozumieniem klimatycznym UE

W piątek, około godziny pierwszej w nocy, przedstawiciele krajów członkowskich podjęli jednoznaczną decyzję i ustalili nową politykę klimatyczną. 27 krajów Unii Europejskiej zadeklarowało, że gospodarka wspólnoty europejskiej będzie pierwszą neutralną gospodarką na całym świecie w 2050 roku.

Mateusz Morawiecki jednak nie zagłosował za tymi postanowieniami. Jako jedyny z przedstawicieli 28 krajów nie zadeklarował swojego udziału w tych dążeniach. Polska ponownie zawetowała postanowienia obrad Rady Europy. Jednak tym razem jesteśmy jedynym krajem. Przedstawiciele innych państw, czyli Węgier, Estonii i Czech, którzy na poprzednim szczycie również głosowali przeciw, teraz poparli postanowienia. Polska jest więc jedynym krajem w Unii, który nie poparł paktu. Nawet biedniejsze od nas kraje takie jak Chorwacja czy Bułgaria zadeklarowały obniżenie emisji.

Mateusz Morawiecki twierdzi, że Polska będzie dochodziła do zeroemisyjności w swoim tempie, wspominał o roku 2070. Na swoim Twitterze napisał, że Polska jest zwolniona z wypełniania obowiązków płynących z tego porozumienia. Specjaliści są jednak innego zdania. Żadnej ulgi nie będzie, głos Polski niczego nie zablokował, zielony pakt został przyjęty. Kraj nad Wisłą będzie zmuszony do wypełniania obowiązków płynących z tego porozumienia, to znaczy do ograniczenia śmieci czy też do osiągnięcia neutralnej emisji CO2 do atmosfery do 2050 roku. Unia Europejska informuje, że w tym momencie żaden kraj nie może wycofać się z tego postanowienia. Do sprawy i głosowania powrócą w nowym roku. Według badaczy Polska finalnie będzie musiała się zgodzić na stawiane jej warunki, najprawdopodobniej po kilku ustępstwach ze strony europejskiej.

Postawa premiera na szczycie klimatycznym jasno wskazuje, w jakim kierunku zmierza polityka ekologiczna Polski. Kraj ten jest obojętny wobec oczywistej dla reszty państw członkowskich zbliżającej się katastrofy klimatycznej. Politycy pozostają bierni, zatrzymując postanowienia unijne z niejasnych powodów. Należy podkreślić, że rząd robi to nie tylko przeciw Unii Europejskiej, ale przede wszystkim wbrew woli obywateli i ludzi, którzy popierają ograniczenie emisji, a których jest coraz więcej. Kolejne ankiety jasno pokazują, że z każdym rokiem rośnie świadomość społeczna, a własne doświadczenia również to potwierdzają.


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO

Related Articles

Czy jest szansa dla uratowania klimatu?
· 1 min read
Czy blockchain jest ekologiczny?
· 5 min read

Łańcuch dla Klimatu pod KPRM. "Jaką przyszłość nam zbudujecie?"

Aktywiści i aktywistki Młodzieżowego Strajku Klimatycznego zorganizowali happening pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Zwracali uwage na nadchodzącą Radę Europejską oraz na konieczność podniesienia ambicji Unii Europejskiej w kontekście redukcji emisji gazów cieplarnianych. fot. Nawojka Ciborska

· 1 min read