Polska prawdopodobnie dołączy do międzynarodowego konfliktu o ropę naftową

Cieśnina Ormuz, położona na Morzu Arabskim w pobliżu Zatoki Perskiej, jest znana z bogatych zasobów ropy naftowej. Walcząca o wpływy Wielka Brytania, znajdująca się pod presją Iraku, chce zainicjować misję wojskową. Polska wyraziła zainteresowanie przyłączeniem się do działań.


Polska prawdopodobnie dołączy do międzynarodowego konfliktu o ropę naftową

Z tego regionu pochodzi około 20% światowego wydobycia ropy naftowej (codziennie cieśniną przepływa ponad 17 mln baryłek ropy), więc jest ona jednym z najbardziej kluczowych źródeł bogactwa naturalnego. Konflikty w tym regionie nie są zaskoczeniem, pierwszy raz przelano tam krew w 1988 roku podczas wojny między Iranem a Irakiem, gdy amerykański frachtowiec został zniszczony w wyniku wpłynięcia na minę, na co USA odpowiedziało ostrzelaniem irańskich jednostek wojskowych i wydobywczych. Od tamtego czasu nieprzerwanie trwa konflikt między tymi dwoma krajami, a poza tym swoją obecność zaznaczyła tam Japonia, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Singapur, a w ostatnim czasie, właśnie Wielka Brytania. Zgodnie z oświadczeniem ich rządu, 11 czerwca

trzy irańskie jednostki wbrew prawu międzynarodowemu usiłowały przeszkodzić w przepłynięciu brytyjskiemu statkowi handlowemu British Heritage przez Cieśninę Ormuz.

Ogniskiem zapalnym tego działania była jednak decyzja sił brytyjskich, aby dwa tygodnie wcześniej zatrzymać Irański transportowiec i sprowadzić do portu w Gibraltarze, pod pretekstem, że może on brać udział w łamaniu sankcji nałożonych przez Unię Europejska na Syrię. Od tamtego momentu na przestrzeni dwóch miesięcy wielokrotnie przejmowane są statki handlowe i transportowce, które często nie mają szans, by wraz z załogą powróciły do własnego portu.

Brytyjski minister spraw zagranicznych Jeremy Hunt w poniedziałek zainicjował plan europejskiej misji morskiej, mającej zapewnić ochronę statków handlowych w cieśninie Ormuz.

Marynarka ma towarzyszyć statkom przepływającym pod banderą brytyjską przez Cieśninę Ormuz, indywidualnie lub w grupach. Swoboda nawigacji ma kluczowe znaczenie dla globalnego systemu handlu i światowej gospodarki, a my zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby go obronić.

Pomysł ten znalazł poparcie ze strony Francji, Włoch, Holandii i Danii, a większość krajów UE, m.in. Polska, wyraziła zainteresowanie misją wojskową.

Głównymi aspektami, które przemawiają na korzyść państw w takiej współpracy jest ewentualne zwiększenie swoich zysków płynących z  handlu ropą naftową pochodzącą z Cieśniny Ormuz, polepszenie stosunków z Wielką Brytanią (zwłaszcza przed prawdopodobnym Brexitem) oraz Stanami Zjednoczonymi, które nie posiadają sojusznika w tamtym regionie.


Bądź zawsze na bieżąco. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO