Polska uznaje aborcję za niezgodną z konstytucją.

· 2 min read
Polska uznaje aborcję za niezgodną z konstytucją.

Po decyzji Trybunału konstytucyjnego zasady dotyczące aborcji w Polsce zostały zaostrzone na tyle, że aborcja została zakazana w większości przypadków. Koronawirus nie powstrzymał polskiej władzy, przed łamaniem praw człowieka zakazując kobietom aborcji. O sprawie napisały największe agencje i portale informacyjne w Europie, jak i na świecie, a zrobiło to m.in. The Guardian, BBC World, ABC News, Euronews.

Co to w rzeczywistości oznacza?

Polskie prawo aborcyjne już było jednym z najbardziej restrykcyjnych w Europie, a teraz już całkowicie aborcja jest niezgodna z konstytucją RP. Gdy płód będzie zdeformowany lub chory to nie będzie można go usunąć. Matka będzie musiała patrzeć na śmierć własnego dziecka.

Aborcja nadal będzie dozwolona, ale tylko w niektórych przypadkach jak gwałt, kazirodztwo lub zagrożenie zdrowia i życia matki, które stanowią 2% legalnych zabiegów.  

Wyrok ten został natychmiast potępiony przez Radę Europy, której komisarz ds. praw człowieka Dunja Mijatović nazwała go "smutnym dniem dla praw kobiet". "Usunięcie podstaw dla prawie wszystkich legalnych aborcji w Polsce jest zakazem i narusza prawa człowieka" - napisała na Twitterze Mijatović.

Protest w Warszawie po zakazaniu aborcji

O godzinie 19 w Warszawie rozpoczął się protest przeciwko decyzji zakazującej aborcję. W tłumie, który zaczął się kierować w kierunku domu Kaczyńskiego, znajdowało się kilka tysięcy osób. Dom był obstawiony przez ogromny kordon policji. Dwukrotnie użyto gazu łzawiącego. Na miejscu była m.in. posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowcz-Bąk, relacjonuje, że zatrzymana osoba była podduszana.

Chcę wykonać aborcję, co mam robić?

Zacznij od kontaktu z numerami poniżej, które ci pomogą.

Polska: +48 22 29 22 597 lub +48 22 30 70 791

Czechy: +00 420 704 193 632

Holandia: +31 235289890

Prywatna opinia redaktora

To nie pierwszy raz, gdy spotykamy się z łamanie praw człowieka w Polsce. Jedną z akcji, która również została nagłośniona przez zagraniczne media były "strefy wolne od ideologii LGBT". Teraz kobietom odebrano podstawowe prawa człowieka, czyli możliwość wykonania aborcji w przypadku np. deformacji lub choroby płodu W żadnym cywilizowanym kraju, a tym bardziej kraju należącym do Unii Europejskiej nie powinno dochodzić do naruszeń praw człowieka. Nie jestem kobietą i nie urodzę nigdy dziecka, ale wspieram kobiety, jak tylko mogę, nie popieram łamania praw człowieka.

Źródła: Twitter/Partia Razem/BBC World/Cezary Aszkielowicz/Agencja Gazeta/Reuters/OKO PRESS

Related Articles

Federacja Europejska vs Europa Narodów
· 1 min read
Co z tą demokracją?
· 3 min read
Zostawcie Muchę w spokoju
· 3 min read