Polska uznała Juana Guaido za Prezydenta Wenezueli

Polska, jako kolejne państwo Unii Europejskiej, uznała Juana Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli.

· 2 min read
Polska uznała Juana Guaido za Prezydenta Wenezueli

Dzisiejszego ranka w Brukseli, Minister Czaputowicz wygłosił przemówienie w którym dał do zrozumienia, że jego stanowisko ws. Wenezueli pozostaje jasne i zgodne z decyzją Unii Europejskiej:

Wygląda na to, że konsensusu nie udało się osiągnąć. W związku z tym państwa będą wydawać takie deklaracje. My, tak jak zapowiedziałem, uznajemy pana Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli [...]

Trwają protesty. Legitymacja jest po stronie Zgromadzenia Parlamentarnego. Prezydent tymczasowy, a więc taki, który ma doprowadzić do przeprowadzenia wyborów prezydenckich. Tak to postrzegamy. Chodzi o to, aby była instytucja, która doprowadzi do tych wyborów, żeby one były demokratyczne i żeby Wenezuelczycy mogli wyrazić w sposób nieskrępowany swoją wolę w procesie wyborczym.
Mapa poparcia dla Guaido

Juan Guaido podziękował rządowi Rzeczypospolitej Polskiej za pośrednictwem serwisu Twitter:

Podziękowania dla rządu Polski za uznanie i za wsparcie udzielone wszystkim Wenezuelczykom w walce o odzyskanie demokracji, wolności i sprawiedliwości w naszym narodzie.

Stanowisko Unii Europejskiej

Państwa Europy środkowej i zachodniej takie jak Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Hiszpania, Portugalia i Holandia, w reakcji na kryzys Wenezueli, odpowiedziały ultimatum. Jako kraje który powinny wyznawać bezstronność i transparentność polityczną, początkowo odpowiedziały się za obroną demokracji i wolnych wyborów w południowoamerykańskim państwie, a nie danymi stronami politycznymi. Warunek ze strony Europy wobec Nicolasa Maduro, brzmiało następująco: albo potencjalny Prezydent zorganizuje wolne i uczciwe wybory dla wszystkich obywateli Wenezueli albo zdecydują się poprzeć jego przeciwnika politycznego Juana Guaido.

Termin ultimatum skończył się 3 lutego, a potencjalny Prezydent wyjaśnia odmowę:

Umyślnie stawiają nas pod ścianą z tym ultimatum, aby nas sprowokować do zajęcia skrajnie konfrontacyjnej postawy

W obecnej sytuacji, Polska dołącza do części świata uznającego Guaido za prezydenta, w którego skład wchodzi Unia Europejska, Stany Zjednoczone czy większość Ameryki Południowej.


Rzeczowo o polityce i społeczeństwie. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE MEDIA