Polski lek na koronawirusa

Od momentu kiedy wybuchła pandemia koronowirusa naukowcy na całym świecie pracują nad opracowaniem skutecznego leku. Polacy również mają swój udział w tym obszarze. Niedawno Polska spółka Biomed poinformowała, że oficjalnie ruszyła z produkcją pierwszej partii opracowanego przez siebie leku.

· 2 min read
Polski lek na koronawirusa

Jak podaje serwis typ.info Biomed w komunikacie dla inwestorów podał , że rozpoczął proces wytwarzania immunoglobiny anty Sars-CoV-2. Polski lek na koronawirusa jest oparty na przeciwciałach wytworzonych przez osoby, które były zakażone koronawirusem. Biomed twierdzi, że potrzebuje półtorej miesiąca na wytworzenie pierwszej partii leków. Spółka współpracuje z instytutem Hematologii i Transfuzjologii oraz samodzielnym Publicznym szpitalem klinicznym nr 1 w Lublinie. I to właśnie do tych placówek mają trafić pierwsze leki, tam zostaną one poddane badaniom.

– W dobie obecnych badań, o czym nie wiedzieliśmy jeszcze 18 marca, kiedy ruszał nasz projekt, jest już ponad wszelką wątpliwość udowodniona skuteczność działania osocza i przeciwciał w nim zawartych. Potwierdzają to badania Amerykanów, Japończyków ale również nasze obserwacje. Przypomnę, że prof. Krzysztof Tomaszewicz jako pierwszy w Polsce podał pacjentom osocze i właśnie jego obserwacje również tę tezę potwierdziły – mówił Dr. Grzegorz Czelej.

Cały świat czeka na lek a akcje idą w górę:

Biomed od 2015 roku jest spółką notowaną na giełdzie. Od pojawienia się informacji o pracach nad lekiem na Covid -19 akcje spółki bardzo szybko wzrosły. Na ten moment notowania firmy wzrosły o 15 proc. Od czasu wybuchu pandemii Biomed- Lublin jest jednym z ulubieńców inwestorów indywidualnych w Polsce, którzy wywindowali wycenę spółki do absurdalnych poziomów , szczególnie jeśli spojrzy na jej wyniki w ostatnich kwartałach i latach. Główni właściciele, którzy niedawno sprzedali znaczne pakiety akcji, zdają się podzielać moje zdanie, iż wycena spółki jest obecnie bardzo ambitna – powiedział, cytowany przez serwis rp.pl, Adrian Kowollik, analityk East Value Research. Biomed zapowiedział również, że pierwsza partia będzie liczyła około 3 tys. ampułek i zostanie ona wykorzystana na potrzeby badań klinicznych Produkcja komercyjna będzie możliwa, wtedy gdy badania kliniczne zakończą nie sukcesem i zakończy się proces rejestracyjny.  Standardowo taki proces trwa około 210 dni , natomiast ustawa antycovidowa przewiduje skrócenie do 150 dni. Lek nie będzie darmowy, ale nie podano jeszcze jego ceny. Nie podano również jak lek będzie dystrybuowany, najprawdopodobniej jednak będzie dostępny w szpitalach.


źródło: Mamstartup.pl , tvp.info, rp.pl