Ponad sto worków z ludzkimi szczątkami znalezione w Meksyku

Do studni w Guadalajara wrzucono 119 worków z ludzkimi szczątkami, jak na razie identyfikując, że części ciał należą do 44 różnych osób. Odpowiedzialne za masakrę najprawdopodobniej są kartele narkotykowe.


Ponad sto worków z ludzkimi szczątkami znalezione w Meksyku

Do studni w Guadalajara wrzucono 119 worków z ludzkimi szczątkami, jak na razie identyfikując, że części ciał należą do 44 różnych osób. Odpowiedzialne za masakrę najprawdopodobniej są kartele narkotykowe.

Guadalajara - centrum miasta.

Stolica stanu Jalisco jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast w Meksyku i drugim najbardziej zaludnionym miastem w tym państwie (zaraz po stolicy). Jest tam słynne muzeum i katedra oraz liczne parki, za którymi najczęściej znajdują się przedmieścia. Porównanie życia w centrum Guadalajary, a na jej obrzeżach jest niczym zestawienie ze sobą nieba i piekła. Podczas, gdy ludzie zwiedzają muzea i modlą się w katedrach, podziwiając uroki miasta, które nie odbiega od europejskich, kilka kilometrów dalej swoje centrum działania mają kartele handlujące narkotykami i ludzkim życiem. Ba, Guadalajara jest miejscem, gdzie za sprawą byłego funkcjonariusza policji federalnej, w latach 80 XX wieku powstał pierwszy w historii kartel narkotykowy. Właśnie tam kontrolowano cały obieg narkotyków na linii Meksyk - Stany Zjednoczone, a w wkrótce także rozpoczęto współpracę z Kolumbią i innymi krajami Ameryki Południowej. Wkrótce powstały także konkurencyjne kartele i wybuchła trwająca do dziś wojna narkotykowa, której liczba ofiar zbliża się do pięćdziesięciu tysięcy.

Poza miastami ludzie żyją w warunkach skrajnej biedy ze stałym zagrożeniem życia.

W maju policja odnalazła 27 ciał zakopanych trzy metry pod domem, w jednej z dzielnic Guadalajary. Zakładano wówczas, że to odkrycie stanowi duże zagrożenie dla zorganizowanej przestępczości i wstrzyma się ona przed takimi praktykami. Jednak kolejny masowy grób znaleziono w studni, w granicach tej samej gminy, a ciał jest jeszcze więcej. Odkrycia dokonano na początku września, kiedy pobliska ludność zaczęła uskarżać się na smród wychodzący ze starej studni, więc w obawie przed zanieczyszczeniem wody zwróciła się do służb porządkowych. Podczas badania sprawy natrafiono na worki z pociętymi ludzkimi ciałami.  119 czarnych toreb zawiera najprawdopodobniej części ciał 44 różnych osób, ale wiele z kawałków pozostało nadal niezidentyfikowane. Najprawdopodobniej należą one do osób, które zadzierały z kartelem posiadającym największe wpływy w tym regionie, a za oboma masowymi grobami stoi ta sama grupa przestępcza.  Wrogami kartelu są konkurencyjne kartele, służby porządkowe, nieuczciwi handlarze oraz ludność cywilna.


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO