Powołano parlamentarny zespół do spraw LGBT

W czwartek oficjalnie powołano Parlamentarny Zespół do spraw LGBT. Czy społeczność w końcu wywalczy swoje prawa?

· 2 min read
Powołano parlamentarny zespół do spraw LGBT

Chociaż już w większości krajów UE związki partnerskie są zalegalizowane, to w Polsce taki stan rzeczy wciąż jawi się jako odległy. Aby uregulować kwestie prawne tęczowej społeczności Krzysztof Śmiszek - poseł IX kadencji sejmu RP, powołał Zespół Parlamentarny ds. Równouprawnienia Społeczności LGBT. Celem pracy zespołu będzie prowadzenie dialogu z organizacjami pozarządowymi zaangażowanymi w ochronę praw osób LGBT, a w ramach tej współpracy mają powstawać projekty ustaw.

W czwartek 21 listopada odbyło się pierwsze posiedzenie gremium, gdzie Krzysztof Śmiszek oficjalnie został jego przewodniczącym, a Joanna Senyszyn i Anna Maria Żukowska-wiceprzewodniczącymi.

Od lewej: Anna Maria Żukowska, Krzysztof Śmiszek, Joanna Senyszyn

W skład zespołu wchodzi 25 parlamentarzystek i parlamentarzystów  głównie z ramienia Lewicy i KO. Co ciekawe znalazł się tam również przedstawiciel Konfederacji – Dobromir Sośnierz. Jego członkowstwo nie obyło się bez głośnych uwag.

Będzie się domagał, żeby traktowano go co najmniej tak samo jak kobietę. -skomentował Janusz Korwin-Mikke, szef Konfederacji

Co się kryje za tymi słowami? Z pewnością dowiemy się już wkrótce. Krzysztof Śmiszek natomiast zapewnia o chęci współpracy, jeśli tylko poseł Konfederacji okaże się otwarty i merytorycznie gotowy na pracę. Sam zainteresowany twierdzi, że on równouprawnienie bardzo popiera.

Czym będzie zajmował się zespół?

"Mam taki ambitny cel, żeby w ciągu tej kadencji złożyć w porozumieniu z  organizacjami pozarządowymi kilka najważniejszych projektów ustaw.  Przede wszystkim będzie to ustawa o związkach partnerskich, równości  małżeńskiej, dobra ustawa antydyskryminacyjna, bo na razie mamy ją w  postaci szczątkowej, ustawa o uzgodnieniu płci, ustawa o zakazie terapii  konwersyjnych oraz ustawa o zakazie mowy nienawiści motywowanych  homofobią i transfobią" - wyliczał Śmiszek; podaje Niezależna.

Pierwsze projekty mają pojawić się już  w najbliższym kwartale. Na przyszły tydzień zaplanowano spotkanie z przedstawicielami organizacji pozarządowych, które mają przekazać parlamentarzystom 130 tysiecy podpisów pod petycją o zaprzestaniu stosowania mowy nienawiści.

Źródła:

https://www.facebook.com/wyborcza/videos/2596299383782566/UzpfSTIwNjIwMTc4OTc0NTkxNzE6MjQ0NTEyNTMyNTgxNTA5MQ/?q=zespol%20do%20spraw%20lgbt&epa=SEARCH_BOX https://www.facebook.com/KSmiszek/photos/a.1773338119408187/3235771516498166/?type=3&theater