Powstaje afrykańska strefa wolnego handlu. W planach wspólna waluta

Państwa afrykańskie łączą się w największą na świecie strefę wolnego handlu w tym samym czasie, gdy największe gospodarki świata starają się tworzyć bariery handlowe.

· 2 min read
Powstaje afrykańska strefa wolnego handlu. W planach wspólna waluta

W miniony weekend przywódcy Beninu i Nigerii podpisali porozumienie dotyczące strefy wolnego handlu Afryki Kontynentalnej podczas specjalnie zorganizowanego spotkania Unii Afrykańskiej, które odbyło się w Niamey, stolicy Nigru. W ten sposób cała Afryka, z wyłączeniem jedynie Erytrei, stała się strefą wolnego handlu.

Porozumienie o wolnym handlu stanowi ogromną szansę na rozwój dla Afryki Kontynentalnej, ponieważ kontynent nie będzie już musiał polegać wyłącznie na niestabilnym eksporcie surowców oraz innych towarów. Co więcej, strefa wolnego handlu oznacza szansę na pobudzenie produkcji przemysłowej na kontynencie afrykańskim.

Warto tutaj już dodać, iż eksport surowców jest dominujący w przypadku dwóch największych gospodarek afrykańskich, a produkcja górnicza obecnie odpowiada za połowę eksportu Republiki Południowej Afryki. Ropa naftowa zaś zapewnia Nigerii około 90 procent dochodów zagranicznych wpływających do budżetu kraju.

Produkcja, handel produktami o wartości dodanej oraz wzmocnienie łańcuchów dostaw dadzą możliwość rozwoju istniejących oraz nowych rynków powiedział Akinwumi Adesina, prezes Afrykańskiego Banku Rozwoju.
Fot. Reuters

Przed państwami afrykańskimi pozostaje jednak do ustalenia kwestia mechanizmów transakcyjnych pomiędzy krajami. Jednym z takich mechanizmów, który powinien zostać wprowadzony przed rozpoczęciem funkcjonowania strefy wolnego handlu, jest system płatności cyfrowych, który pozwoliłby na konwersję walut krajów afrykańskich tworzących Unię Afrykańską. Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej przedstawiła także plan przyjęcia wspólnej waluty handlowej, która pozwoliłaby drastycznie zredukować ryzyko walutowe.

Wiadomo już, że Afrykański Bank Rozwoju (AfDB) zapewni środki w wysokości 4,8 miliona dolarów państwom członkowskim Unii Afrykańskiej na utworzenie centrali strefy handlowej, która umiejscowiona będzie w Ghanie. Jednocześnie instytucja zwróciła się do rady w celu zwiększenia poziomu kapitału ogólnego, który następnie zostałby zainwestowany w rozwój infrastruktury oraz wsparcie strefy wolnego handlu. Ponadto Afrykański Bank Eksportowo-Importowy poinformował oficjalnie, że zapewni instrument finansowy o wartości jednego miliarda dolarów po to, aby kraje afrykańskie, które podpisały umowę handlową, miały możliwość dostosowania się do obniżonych przez porozumienie taryf.

AfDB opracował szacunki, według których finansowanie infrastruktury wymaga rocznie nawet do 170 miliardów dolarów, zaś luka finansowa wynosi 68-108 miliardów dolarów.


Bądź zawsze na bieżąco. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO