Powstała technologia produkowania przeźroczystych paneli solarnych

Przeźroczyste płytki, które będą mogły zostać wprawione w okna zamiast szyb mogą okazać się drogą do zrewolucjonizowania pozyskiwania energii słonecznej.


Powstała technologia produkowania przeźroczystych paneli solarnych

Technologia produkcji transparentnych paneli słonecznych jest rozwijana przez naukowców z University of Michigan. Nowatorskie rozwiązanie może znaleźć zastosowanie zarówno w architekturze, jak i w elektronice, a nawet w przemyśle motoryzacyjnym.

Płytki, które są w pełni przeźroczyste, mogą zostać wprawione w okna zamiast szyb. W ten sposób możliwe będzie pozyskiwanie energii słonecznej. Sama koncepcja transparentnych paneli solarnych opiera się na organicznych molekułach, które są zdolne do absorbowania promieniowania, również tego niewidocznego dla ludzkiego oka.

Światło transportowane jest w stronę obramowań paneli, które następnie przetwarzają je na energię elektryczną z użyciem cienkich pasm o właściwościach fotowoltanicznych - powiedział Richard Lunt, jeden z twórców nowej technologii.

Panele solarne będą mogły być wykorzystywane np. w projektach elewacji budynków, które charakteryzują się występowaniem licznych powierzchni szklanych, co pozwoli wykorzystać większą przestrzeń do przetwarzania energii. Energia, która powstanie dzięki promieniom Słońca, pozwoli zasilić część budynku zbudowanego z użyciem tejże technologii, a to wiązać się będzie m.in. z niższymi kosztami energii elektrycznej. Dodatkowo innowacja pozwoli rozwijać projekty ekologicznych obiektów budowlanych. Transparentne panele solarne będą mogły być łatwo dopasowywane do budynków oraz urządzeń niż obecnie dostępne na rynku fotoogniwa.

Aktualnie trwają intensywne prace nad udoskonaleniem nowej technologii w celu jej optymalizacji, by podnieść maksymalnie skuteczność procesu pozyskiwania energii.


Chcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO