Pożary niszczą Amazonię, Bolsonaro określony jako "zagrożenie dla planety"

Świat od dłuższego czasu obiegają zdjęcia oraz nagrania wideo ukazujących pożary, które trawią lasy w Amazonii nazywane "zielonymi płucami świata" chroniącymi Ziemię przed gwałtownymi zmianami klimatycznymi.


Pożary niszczą Amazonię, Bolsonaro określony jako "zagrożenie dla planety"

W ciągu 2019 roku liczba pożarów w całej Brazylii wzrosła o około 83% w porównaniu do roku 2018, o czym poinformował instytut badań kosmicznych INPE, którzy wykorzystuje zdjęcia satelitarne do opracowywania statystyk na temat pożarów. Zdecydowana większość pożarów, o których mowa, dotyczy Amazonii. Do głównych przyczyn trawiących amazońskie lasy pożarów zalicza się wylesianie konsekwentnie realizowane przez ekipę rządzącą i samego prezydenta Jaira Bolsonaro, a także suszę.

INPE wskazuje, że pożary w tym roku występują zdecydowanie częściej w miejscach, w których znajdują się lasy deszczowe. Pomimo pożarów wykrytych dzięki zdjęciom satelitarnym administracja Bolsonaro nie podejmuje działań mających na celu walkę z pożarami niszczącymi lasy amazońskie. Zamiast tego Bolsonaro skutecznie realizuje swoją politykę wylesiania, której tempo przyspieszyło w samym czerwcu o ponad 88% niż w zeszłym roku. W lipcu natomiast tempo było cztery razy szybsze niż to, które zostało zanotowane w lipcu 2018 r.

W odpowiedzi na dane i wnioski opublikowane przez instytut Bolsonaro zaatakował INPE oskarżając instytucję o fałszowanie danych oraz zażądał, aby INPE konsultowało publikację wyników z brazylijskim rządem.

W kraju, w którym prezydent dąży do wypełnienia swoich zobowiązań wobec sponsorów, którymi byli m.in. właściciele ziemscy oraz hodowcy, coraz powszechniejsze są pogłoski, iż pożar lasów amazońskich jest wynikiem działań człowieka, a nie samej suszy.

Polityka wylesiania i brak reakcji Bolsonaro na pożary w Amazonii doprowadziły także do fali krytyki wymierzonej w stronę prezydenta Brazylii. Oprócz słów krytykujących bierność brazylijskiej administracji rządowej pojawiły się też słowa określające Jaira Bolsonaro jako stanowiącego "zagrożenie dla planety".Chcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO