Pracownicy centrum rozwoju broni nuklearnej wydobywali kryptowaluty w pracy

W rosyjskim centrum broni nuklearnej przyłapano pracowników na wydobywaniu kryptowalut w trakcie pracy.


Pracownicy centrum rozwoju broni nuklearnej wydobywali kryptowaluty w pracy

W tym tygodniu sąd w rosyjskim mieście Sarow wydał wyrok skazujący na Andreja Rybkina, jednego z pracowników rosyjskiego centrum rozwoju broni nuklearnej. Rybkin został skazany na trzy lata pozbawienia wolności oraz grzywnę w wysokości około 12 tysięcy złotych. Wszystko to z powodu wydobywania kryptowalut w miejscu, w którym pracował.

Rybkinowi, jak i jego dwóm współpracownikom, postawiono bowiem zarzuty uzyskiwania nielegalnego dostępu do informacji oraz rozprzestrzenianie złośliwego oprogramowania służącego do wydobywania walut cyfrowych poprzez wykorzystanie faktu sprawowania odpowiedniej funkcji w pracy, która dawała dostęp do infrastruktury technicznej.

Andrej Shatokhin oraz Denis Bajkow zostali ukarani wyrokami skazującymi na cztery lata w zawieszeniu, oraz grzywnami.

Oprogramowanie do wydobywania kryptowalut zostało zainstalowane na nieużywanych komputerach, a cały proceder trwał od maja do września 2017 roku, głównie nocą. Trójka pracowników dzieliła się zyskami, a szkody zostały wycenione na około 70 tysięcy złotych.

Warto przypomnieć, że nie jest to odosobniony przypadek w Rosji, ponieważ w minionej połowie obecnego roku rosyjscy naukowcy wykorzystywali superkomputery w jednym z ośrodków badawczych do wydobywania bitcoinów (BTC).


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO