Prąd jest drogi, a będzie jeszcze droższy

Gospodarstwa domowe zapłacą ok. 10 zł więcej miesięcznie, a zdecydowaną większość kosztów poniosą przede wszystkim przedsiębiorcy oraz samorządy.

· 1 min read
Prąd jest drogi, a będzie jeszcze droższy

Aukcja na rynek mocy została rozstrzygnięta. Jak się okazało, cena jest wysoka i spowoduje znaczący wzrost ceny energii elektrycznej o przynajmniej 40 zł/MWh. Oznacza to, że gospodarstwa domowe zapłacą ok. 10 zł więcej miesięcznie, a zdecydowaną większość kosztów poniosą przede wszystkim przedsiębiorcy oraz samorządy.

Cena z pierwszej aukcji na rynku mocy wyniesie pomiędzy 218,56 zł a 240,40 zł za każdy kilowat. Dla gospodarstw domowych, firm oraz samorządów będzie to odczuwalne z powodu dodatkowego obciążenia. Gospodarstwa domowe, na mocy ustawy o rynku mocy, będą obciążone maksymalnie kwotą wynoszącą ok. 10 zł miesięcznie. Pozostałe koszty zostaną przerzucone na samorządy oraz przedsiębiorstwa.

Czym jest rynek mocy, o którym mowa? Z założenia ma zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo dotyczących dostaw energii elektrycznej za pomocą specjalnej opłaty płaconej za gotowość dostarczenia energii brakującej w systemie energetycznym. Skąd wzięła się tak wysoka cena? Otóż wiele elektrowni wymaga modernizacji, gdyż obecnie nie spełniają wymóg w zakresie emisji zanieczyszczeń, przez co nie mogły one zostać zgłoszone do aukcji na rynku mocy. Należy tutaj dodać, iż w przypadku prac modernizacyjnych, elektrownie te nie będą mogły w tym czasie pracować. To oznacza, że Polskie Sieci Energetyczne muszą odpowiednio zaplanować prace tak, aby nie zabrakło mocy w systemie, a jednocześnie, by prace modernizacyjne przebiegały sprawnie i wydajnie.

Jeżeli trend, który jest obecnie zwyżkowy, utrzyma się dalej, to Polska może stać się liderem Europy w związku z cenami prądu. To też wpłynie negatywnie na polską przedsiębiorczość, ponieważ przedsiębiorstwa, aby mogły być konkurencyjne, będą zmuszone inwestować m.in. we własne elektrownie. Tutaj też trzeba wiedzieć, że wraz z rosnącymi cenami prądu również i ceny różnych produktów, np. żywności, będą rosnąć, gdyż przedsiębiorcy będą próbowali nadrobić poniesione koszty.


Bądź na bieżąco. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze.