Premier Czech Andrej Babiš popiera małżeństwa jednopłciowe

W czeskiej Izbie Deputowanych nadal trwa debata wokół kwestii małżeństw osób tej samej płci. Debata się ciągle rozwija, a w ostatnim czasie zwolennicy równości małżeńskiej pozyskali silnego sojusznika - premiera Czech Andreja Babiša.

· 2 min read
Premier Czech Andrej Babiš popiera małżeństwa jednopłciowe

Andrej Babiš wyraził swoje poparcie dla małżeństw osób tej samej płci w miniony weekend, kiedy był uczestnikiem rozmowy w lokalnym programie informacyjnym na kanale telewizyjnym Prima. Wówczas premier Republiki Czeskiej powiedział, że uważa, iż osoby tej samej płci powinny mieć te same prawa do małżeństwa jakie mają obecnie pary heteroseksualne.

Myślę, że pary osób tej samej płci powinny mieć takie same prawa do małżeństwa powiedział Andrej Babiš dziennikarzom TV Prima.

Aktualnie w Czechach pary homoseksualne mogą zawierać rejestrowany związek partnerski zamiast małżeństwa. Mimo to zarejestrowany związek partnerski nie gwarantuje wszystkich praw jakie mają pary heteroseksualne.

W ciągu ostatnich 6 miesięcy kwestia zalegalizowania małżeństw osób tej samej płci trafiła do czeskiej Izby Deputowanych, w której odbyło się wiele sesji poświęconych tematowi małżeństw. Dotychczas nie udało się wypracować odpowiedniego projektu ustawy, jednak szansa na to, że takowy się wkrótce pojawi jest duża.

Jak powiedział Babiš, zdaje sobie on sprawę z tego, że nie wszyscy członkowie i nie wszystkie członkinie jego ugrupowania politycznego (ANO) podzielają jego opinię. Zaznaczył jednak, że nie przeszkadza mu to, że "niektórzy mają z tym problem".

Premier Republiki Czeskiej Andrej Babiš popiera zaproponowaną zmianę kodeksu cywilnego. Propozycja ta została złożona przez 46 deputowanych z Czeskiej Partii Piratów, ANO, TOP 09, STAN oraz KSČM i ČSSD. Nowelizacja przepisów prawnych doprowadziłaby do likwidacji rejestrowanych związków partnerskich i przyznała parom homoseksualnym prawo do małżeństwa.

Nie jest możliwe, że uda mi się zachęcić wszystkich do zmiany zdania w ruchu, ponieważ w naszym kraju są trzy obozy dodał Babiš.

Pozostałe dwa obozy, o których wspomniał Babiš, to grupa 37 członków i członkiń KDU-ČSL, ANO, ODS, ČSSD, TOP 09 i STAN, którzy chcą zachowania obecnej definicji małżeństwa oraz grupa deputowanych popierających połączenie elementów wcześniej wymienionych propozycji. Ta trzecia opcja ma zdecydowanie mniejsze poparcie.

Można spodziewać się, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy czeskim parlamentarzystom i parlamentarzystkom uda się przegłosować projekt regulacji prawnych wprowadzających instytucję małżeństwa w Republice Czeskiej dla par jednopłciowych.


Chcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO