Premier Morawiecki przeciwny zaostrzeniu celów klimatycznych

Premier Mateusz Morawiecki powiedział dziennikarzom w Brukseli, że Polska nie daje obecnie zgody na zaostrzenie celów klimatycznych.

· 1 min read
Premier Morawiecki przeciwny zaostrzeniu celów klimatycznych

Mateusz Morawiecki w czwartek w Brukseli poinformował dziennikarzy i dziennikarki, że Polska nie wyraża na razie zgody na zaostrzenie celów klimatycznych. Morawiecki stwierdził, że muszą najpierw zaistnieć określone w sposób ścisły warunki związane z mechanizmami kompensacyjnymi dla państw członkowskich UE, a także dla branż i regionów.

Muszą być bardzo ściśle określone wszelkie warunki dotyczące ewentualnych mechanizmów kompensacyjnych dla państw członkowskich, dla regionów, dla branż. Nie wystarcza nam sformułowanie dotyczące sprawiedliwej i odpowiedzialnej transformacji energetycznej powiedział premier Polski.

Unia Europejska pracuje od dłuższego czasu nad nową strategią klimatyczną, której celem ma być wyznaczenie nowych celów dotyczących zmniejszenia poziomu emisji gazów cieplarnianych. Strategia ta zdecyduje o tym, jak ukształtuje się unijna polityka klimatyczna na najbliższe dekady. Jednym ze scenariuszy jest ten zakładający, iż do 2050 roku gospodarka europejska będzie neutralna pod względem emisji CO2, a więc będzie pochłaniała tyle samo, co emitowała.

Morawiecki oświadczył, że poglądy dotyczące polityki klimatycznej będą jednym z kryteriów poparcia ze strony Polski dla kandydatów i kandydatek na nowych szefów Rady Europejskiej oraz Komisji Europejskiej.

Grupa Wyszehradzka ma jednolite stanowisko w tej sprawie dodał szef rządu polskiego.

Bądź zawsze na bieżąco. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO