Prezes EBC wyraził zaniepokojenie możliwym brakiem niezależności amerykańskiej Rezerwy Federalnej

Mario Draghi, prezes Europejskiego Banku Centralnego, wykonał rzadko zdarzający się krok w związku z trwającą debatą na temat tego, czy prezydent Donald Trump podważa niezależność Rezerwy Federalnej.

· 2 min read
Prezes EBC wyraził zaniepokojenie możliwym brakiem niezależności amerykańskiej Rezerwy Federalnej

Podczas spotkania Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który miał miejsce w Waszyngtonie w sobotę, Mario Drahi, prezes Europejskiego Banku Centralnego, powiedział dziennikarzom, iż martwi się "o niezależność banku centralnego" w "najważniejszej jurysdykcji na świecie".

Sama interwencja prezesa EBC jest warta uwagi, ponieważ bankierzy, szczególnie ci piastujący wysokie stanowiska w bankach centralnych na całym świecie, najczęściej są niechętni komentowaniu polityki oraz wydarzeń w gospodarkach innych niż własne. Draghiego widziano również jak rozmawiał z przewodniczącym amerykańskiego Systemu Rezerw Federalnych (FED) Jerome'em Powellem, który znalazł się wielokrotnie pod ostrzałem krytyki ze strony Donalda Trumpa oskarżającego go o to, że nie robi wystarczająco dużo, aby napędzić gospodarkę Stanów Zjednoczonych.

Jeżeli bank centralny nie jest niezależny, ludzie mogą zacząć uważać, że decyzje dotyczące polityki pieniężnej są raczej zgodne z doradztwem politycznym niż z obiektywną oceną perspektyw gospodarczych zauważył słusznie Mario Draghi, prezes EBC.

Draghi dodał, że banki centralne powinny mieć zapewnioną swobodę wyboru narzędzi do wypełniania swoich zadań.

Podczas spotkania prasowego na temat osób kandydujących na stanowiska w Rezerwie Federalnej, dyrektorka zarządzająca MFW Christine Lagarde powiedziała otwarcie, że dla banków centralnych niezależność "dobrze służyła z biegiem czasu i będzie nadal tak działała".

Temat niezależności banków centralnych od polityków był krytycznym tematem rozmów podczas wielu spotkań Międzynarodowego Funduszu Walutowego, które miały miejsce w czasie, kiedy prezydent Trump chciał nominować dwóch lojalistów do kierownictwa FED: Hermana Kaina oraz Stephena Moore'a, członka konserwatywnej organizacji Heritage Foundation.

Warto też przypomnieć, iż podobna sytuacja miała miejsce także w Indiach oraz w Turcji, gdzie politycy zostali oskarżeni o dążenie do kontroli nad bankami centralnymi. Samo ryzyko związane z problemami z niezależnością dotyczy tego, iż dla inwestorów zaangażowanie polityków w proces podejmowania decyzji przez instytucje odpowiedzialne za sprawy monetarne, takie jak np. walka z inflacją, podnoszenie stóp procentowych, mogą wpłynąć negatywnie na poziom inwestycji, co miałoby negatywny wpływ na wzrost gospodarczy, o który rządy zabiegają.


Informacje ekonomiczne na wyciągnięcie ręki. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO