Prezydent Korei Północnej spotka się z Vladimirem Putinem

Koreańska Centralna Agencja Prasowa oraz Kreml oficjalnie potwierdziły, że Kim Dzong Un jeszcze w kwietniu uda się do Rosji na spotkanie głów państw.


Prezydent Korei Północnej spotka się z Vladimirem Putinem

Ostatnie rozmowy przedstawicieli tych państw miały miejsce w 2011 roku, za czasów panowania ojca dyktatora Korei Północnej oraz prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa. Po tegorocznym spotkaniu Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem będzie to kolejny sukces dyplomatyczny dla jego totalitarnego państwa, starającego się ostatnio nawiązać nić porozumienia z innymi mocarstwami. O ile rozmowy z głową amerykańskiego państwa nie miały żadnych miarodajnych konsekwencji, to zagraniczne media spekulują, że spotkanie z Putinem zapowiada nawiązanie większej współpracy między oboma krajami.

Przywódca Korei Północnej i Donald Trump.
Związek Radziecki był głównym sojusznikiem Korei Północnej, oferując im współpracę gospodarczą, wymianę kulturalną i pomoc elementarną. Dostarczył także Korei Północnej początkowych informacji w dziedzinie jądrowej - wykorzystania i zastosowania energii jako broni masowego rażenia. Od upadku żelaznej kurtyny relacje ucierpiały. Przy osłabionych więzach ideologicznych nie było powodu do specjalnego traktowania i wsparcia. Jako regularny partner handlowy Korea Północna nie była zbyt atrakcyjna dla Rosji, ponieważ nie była w stanie zapłacić międzynarodowych cen rynkowych. Od stopniowej separacji Rosji z Zachodem od początku 2000 r. stosunki nieco wzrosły. Moskwa znalazła poparcie dla krajów „opartych na starej logice, że wrogiem mojego wroga jest mój przyjaciel" wyjaśnił profesor Andrei Lankov z Uniwersytetu Kookmin w Seulu za pośrednictwem BBC News.

Najbardziej prawdopodobnym miejscem spotkania jest Władywostok - miasto portowe, będące końcowym punktem Kolei Transsyberyjskiej.

Władywostok jest położony bardzo blisko granicy obu państw

Korea Północna powinna liczyć na porozumienie w sprawie polityki nuklearnej oraz rakietowej, którego nie udało się osiągnąć  z USA, natomiast Rosja od jakiegoś czasu jest zainteresowana złożami mineralnymi z terenów górskich północnej części Korei, zwłaszcza metalu.

Interesującym aspektem są zeszłoroczne wydarzenia, kiedy to Rosja została oskarżona ze strony USA o podważanie sankcji, jakie ONZ nałożyło na Koreę Północną i okazywanie wsparcia temu totalitarnemu państwu.


Chcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO