Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski deklaruje gotowość swojego kraju do członkostwa w NATO

Sekretarz generalny Jens Stoltenberg stwierdza, że Ukraina jako suwerenne państwo ma prawo do wyboru własnego systemu bezpieczeństwa.


Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski deklaruje gotowość swojego kraju do członkostwa w NATO

31 października, w drugim dniu wizyty członków Rady Północnoatlantyckiej i sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, w Kijowie odbyła się komisja Ukraina-NATO.

Wszyscy sojusznicy byli zgodni co do tego, że Ukraina stanie się członkiem NATO. Czarnogóra przyłączyła się do NATO dopiero dwa lata temu, Macedonia Północna zostanie członkiem NATO za kilka miesięcy i widzieliśmy to wcześniej – po upadku muru berlińskiego. Polska, kraje bałtyckie – nikt nawet w marzeniach nie mógł sobie wyobrazić, że będą w NATO – powiedział Stoltenberg.

Jens Stoltenberg zapowiedział również, że NATO pomoże Kijowowi przyśpieszyć reformy i zmodernizować społeczeństwo, żeby kraj mógł wejść do sojuszu.

Dla niektórych państw partnerstwo to pierwszy krok do członkostwa. Ale dla wszystkich krajów partnerstwo to regularne stosunki z NATO – zaznaczył.

Zełenski chce przyłączenia Ukrainy do programu rozszerzonych możliwości NATO

Jak powiedział Prezydent Ukrainy na konferencji prasowej z Jensem Stoltenbergiem:

Gotowi jesteśmy do jeszcze bliższej współpracy z Sojuszem i przyspieszenia przygotowań do członkostwa z NATO. Nie usuwamy jednocześnie z agendy możliwości przyłączenia Ukrainy do Planu Działań na rzecz Członkostwa.

W czasie posiedzenia komisji Stoltenberg zachęcał władze w Kijowie do dalszych reform podkreślając, że prezydent i rząd Ukrainy mają silne uznanie społeczne w przeprowadzaniu szerokich reform. Pogratulował  postępów w działaniach prowadzących do zażegnania konfliktu w Donbasie.

Popieramy wysiłki prezydenta Zełenskiego na rzecz pokojowego uregulowania konfliktu i wysoko je oceniamy. NATO popiera Ukrainę politycznie i praktycznie, pomagając we wzmacnianiu instytucji obronnych oraz sił zbrojnych Ukrainy – powiedział sekretarz generalny NATO.

Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO