Prognoza na Wiosnę

Robert Biedroń i jego Wiosna cisną się ostatnio na usta wszystkich komentatorów w Polsce. Ugrupowanie ze swoim charyzmatycznym liderem w sondażach zdobywa 14% poparcia.

Prognoza na Wiosnę

Postaci Pana Biedronia nie trzeba nikomu przedstawiać. Były prezydent Słupska, działacz SLD, a w późniejszym czasie człowiek związany ze środowiskiem Ruchu Palikota.

Partia Wiosna Roberta Biedronia zdobywa wysokie notowania, jednak wielu komentatorów widzi w sondażach sztucznie nadmuchane procenty. Komentatorzy mówią jednoznacznie, że potwierdzeniem tego może być fakt, iż partia Nowoczesna na start dostała, zależnie od sondażu, 10%-14%, ugrupowanie Pawła Kukiza Kukiz'15 19%-29%. Osoby sceptycznie patrzące na Biedronia oraz jego partię wskazują również na Ruch Palikota, który w 2011 dostał w sondażach opinii publicznej 12%-13%.

Warto przypomnieć, że obecnie, na rok 2019, Nowoczesna ma poparcie 0,9%, Kukiz 5,5%, a Ruch Palikota praktycznie nie istnieje. Wybuch poparcia dla nowych partii nie jest niczym nowym, ale to nie jedyny powód sceptycyzmu co do partii Biedronia.

Wielu polityków mówi o Wiośnie jako o partii przelotnej, partii sezonowej.

Ta nazwa sugeruje pewną sezonowość. Jak wiemy, wiosna trwa najwyżej kwartał. Jak będzie, zobaczymy takimi słowami skomentował partię Wiosna były premier Rzeczpospolitej Polskiej Leszek Miller.
Leszek Miller. Fot. Karolina Bereza

Podobne zdanie o nowej inicjatywie Biedronia ma również Arkadiusz Dąbrowski, szef miejskich struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Partia Wiosna budzi wiele kontrowersji, nie tylko światopoglądowych, ale również ekonomicznych. Duża część lewicy zauważa, że partia nie rozwija swoich tez, nie definiuje jasno, co zamierza zrobić, by integracja na linii Unia Europejska - Polska się poprawiła. Sceptycy wskazują także na brak postulatów odnoszących się do wieku emerytalnego, poprawy systemu ZUS-u, czy chociażby sensownej oraz opłacalnej alternatywy dla elektrowni węglowych.

Pod znakiem zapytania stoi również temat spalania śmieci w piecach przez ludzi, co jest głównym powodem zanieczyszczenia powietrza oraz smogu w Polsce. Nie wiemy jeszcze jaką taktykę walki podejmie w tym kierunku Robert Biedroń.

Poseł niezrzeszony Jakubiak zarzuca partii Wiosna kopiowanie programu SLD:

Wzięli sobie program od SLD, wzięli sobie nazwę od Stowarzyszenia Wiosna, wzięli wszystko, co można sobie wziąć i zrobili sobie partię, która do dzisiaj nie istnieje jako "Partia Wiosna"

Przewodniczący SLD mimo to trzyma kciuki za Biedronia w wyborach parlamentarnych:

Trzymam kciuki za partię pana Biedronia, bo na pewno osoby, które będą głosowały na jego partię, nie zagłosują na PiS.
Przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej Włodzimierz Czarzasty. Fot. Artur Szczepański

Mimo całego sceptycyzmu, Wiosna cieszy się szerokim poparciem społecznym. Zbiera elektorat wielu ludzi niezadowolonych, czy to socjaldemokratycznym SLD, które sprawia wrażenie ugrupowania umierającego w polskiej polityce, czy liberalną Platformą Obywatelską, której afery oraz lata rządów nie kojarzą się dobrze zwolennikom Biedronia.

Czy Wiosna podzieli los Nowoczesnej i spocznie na dnie oceanu mariańskiego, gdzie żyją rurkowce? Na tę chwilę nie wiadomo nic więcej niż to, że Biedroń nie daje zasnąć większości liberalno-lewicowej opozycji. Wszystko przed nami, byle do wiosennych wyborów.


Alternatywa jest miejscem swobodnej dyskusji i wymiany opinii. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze.

Chcesz podzielić się z nami swoimi przemyśleniami na ten temat? Jeżeli tak, wyślij email do naszej redakcji.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE MEDIA


Share Tweet Send
0 Komentarze
Loading...