Przemysł odzieżowy odpowiada za produkcję ok. 92 milionów ton odpadów.

Raport opublikowany przez Redress wskazuje, że ok. 92 miliony ton odpadów na świecie pochodzi z przemysłu odzieżowego, który dodatkowo produkuje mikroplastik.


Przemysł odzieżowy odpowiada za produkcję ok. 92 milionów ton odpadów.

Organizacja pozarządowa działająca na rzecz mody ekologicznej Redress opublikowała raport zawierający dane dotyczące przemysłu odzieżowego. Zawarte w nim informacje wskazują, że światowy przemysł odzieżowy odpowiada za produkcję dużej ilości odpadów oraz mikroplastiku. Co więcej, dużo ubrań jest wyrzucanych na wysypiska, co negatywnie odbija się na sytuacji środowiska naturalnego.

Według danych zawartych w raporcie przemysł odzieżowy rocznie wytwarza około 92 miliony ton odpadów. Szacuje się, iż w najbliższych latach nastąpi wzrost liczby nawet o 60%, czyli do roku 2030 liczba ta wyniesie prawie 148 milionów ton. Oznacza to, że na każdą osobę żyjącą na świecie przypadnie 17,5 kg rocznych odpadów.

Aktualnie do zanieczyszczania planety przykładają się przede wszystkim kraje azjatyckie, co wynika z faktu ulokowania większości fabryk odzieżowych właśnie tam. Kolejnymi czynnikami są liczba ludności oraz kultura konsumpcjonizmu.

Ponad 50% produkowanej odzieży w skali globalnej pochodzi obecnie z Chin, Bangladeszu, Indii, Wietnamu oraz innych krajów azjatyckich.

W samych Chinach szacuje się, że ilość odpadów wynosi około 20 milionów ton, a średnio 370 ton odpadów ląduje na wysypiskach w Hongkongu.

Po podsumowaniu danych wynika, iż przemysł odzieżowy produkuje równowartość 50 miliardów plastikowych butelek, tym samym przyczyniając się w sposób znaczący do zanieczyszczania Ziemi mikroplastikiem, który trafia przede wszystkim do oceanów i do wody pitnej.

Szacunki sugerują, że do 2030 roku globalna konsumpcja produktów odzieżowych i tekstylnych wzrośnie nawet o 63%, a więc da ona liczbę 102 milionów ton produkowanej odzieży. Związane jest to z szybko rosnącą liczbą ludności na świecie, która oznacza wzrost poziomu konsumpcji.

Czytaj więcej: Nawet 50 tys. cząsteczek mikroplastiku jest zjadanych rocznie

Czytaj więcej: Mikroplastik jest wszędzie i szkodzi naszemu organizmowi


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO