Przyszłość handlu roślinami zaczyna się dziś

W Londynie zostanie otwarty innowacyjny supermarket, gdzie przed zakupem będzie można własnoręcznie dobrać roślinę z doniczki.

· 2 min read
Przyszłość handlu roślinami zaczyna się dziś

Brytyjczyk John Lewis wprowadza świat na wyższy poziom świeżości warzyw. W Londynie zostanie otwarty innowacyjny supermarket, gdzie przed zakupem będzie można własnoręcznie dobrać roślinę z... doniczki. Angielska firma LettUs Grow przedstawiła projekt nowoczesnych kabin z inkubatorami warzyw, owoców, ziół, zamiast półek sklepowych. Te miejsca wyposażone są w specjalistyczne lampy LED oraz w własny zapas wody, co pozwala na długotrwałą, intensywną uprawę - przedsiębiorstwo twierdzi, że jedna rezerwa wystarcza na 365 dni kultywacji, wydatnie zmniejszając koszty inwestycji.

Dzięki takim rozwiązaniom konsumenci będą mogli codziennie kupować świeże produkty pewnego pochodzenia, wybierać okazy bez ograniczeń oraz obserwować wzrost i rozwój przyszłych składników domowych jadłospisów. Co więcej, ta technologia będzie mieć ogromny wpływ na nasze życie: znacznie obniży ceny warzyw i ziół, umożliwiając wielu osobom ograniczyć wydatki na żywność, a nawet dostarczy ekonomiczne argumenty popierające dietę wegetariańską czy wegańską.

Pierwsze kroki w stronę zaadaptowania tego niewątpliwie przełomowego projektu wykonał wspomniany we wstępie John Lewis, właściciel ponad 192 hipermarketów marki Waitrose. Dotychczas zapowiedział wprowadzenie upraw ziół i warzyw w sklepach, natomiast obecnie prowadzi rozmowy również z LettUs Grow na temat stworzenia tzw. Urban Farms, czyli piętrowych mini farm w centrach miast, mających zaspokoić przynajmniej część zapotrzebowania na produkty rolne.

Pierwsze kroki w stronę zaadaptowania tego niewątpliwie przełomowego projektu wykonał wspomniany we wstępie John Lewis, właściciel ponad 192 hipermarketów marki Waitrose. Źródło: Retail Gazette


Do negocjacji przyłączyła się również niemiecka sieć sklepów Infarm. Współpracownicy z nad Renu zadeklarowali, że systemy uprawy own-in zostaną zastosowane w berlińskich filiach, a przedsiębiorstwo przyłączy się do rozwoju i rozbudowy tego projektu.

Współzałożyciel LettUs Grow, Jack Farmer twierdzi, że należy zmienić swoje podejście do sklepowych inkubatorów.

To, jak handel detaliczny będzie wyglądał w przyszłości, zależy od spojrzenia konsumentów. Wraz z rozwojem Amazon i innych przedsiębiorstw, musimy stać się bardziej eksperymentalni i zdobyć nowe doświadczenia skwitował Farmer.
To, jak handel detaliczny będzie wyglądał w przyszłości, zależy od spojrzenia konsumentów. Źródło: Hortidaily


Rozwiązania proponowane przez LettUS Grow z pewnością są przełomowe. Mogą zastąpić choć część kapitałochłonnego rolnictwa, zapewniają świeżość, pozwolą zmniejszyć klęski głodu, a rośliny ze sklepowych inkubatorów oznaczają w stu procentach pewne pochodzenie. Koncepcja powstała z inicjatywy Johna Lewisa rozprzestrzenia się - oprócz Wielkiej Brytanii, interesować się tym przedsięwzięciem zaczęły niemieckie przedsiębiorstwa. Ta technologia zrewolucjonizuje handel i agrokulturę, jednak to nie koniec - już niedługo w brytyjskich miastach pojawią się urban farms, które całkowicie zmienią oblicze żywienia, rolnictwa i obrotu świeżymi towarami w supermarketach.


Bądź zawsze na bieżąco. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO