Puigdemont będzie mógł wystartować w wyborach europejskich

Carles Puigdemont oraz dwóch innych polityków katalońskiego obozu niepodległościowego będą mogli wystartować w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

· 1 min read
Puigdemont będzie mógł wystartować w wyborach europejskich

Hiszpańskie sądy orzekły w poniedziałek, że Carles Puigdemont oraz dwóch innych polityków katalońskich, którzy uczestniczyli w organizacji referendum w sprawie niepodległości Katalonii, muszą zostać dopuszczeni do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Nowe orzeczenia sądowe uchyliły tym samym decyzję hiszpańskiego organu wyborczego, który odmówił zarejestrowania Puigdemonta oraz pozostałych polityków na listach wyborczych do Europarlamentu. W ten sposób katalońscy politycy będą mogli kandydować w wyborach europejskich, które będą miały miejsce 26 maja bieżącego roku.

Trzy sądy hiszpańskie, które wydały swoje wyroki, orzekły na korzyść apelacji złożonych przez Carlesa Puigdemonta i jego współpracowników, którzy stwierdzili, że zostały naruszone ich prawa polityczne. Cała trójka polityków to osoby, które zostały zmuszone do ucieczki po próbie ogłoszenia niepodległości Katalonii w 2017 roku. Toni Comin wraz z Carlesem Puigdemontem mieszkają obecnie w Belgii, zaś Clara Ponsati przebywa w Wielkiej Brytanii.


Bądź zawsze na bieżąco z wydarzeniami na świecie. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

Zapraszamy na nasz profil na Patronite.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO