Rada Gabinetowa - Morawiecki o cenach sklepowych: "To jest żerowanie na pandemii"

"Naszym celem jest ochrona ludzi, musimy mieć nadzieję" - mówi Prezes Rady Ministrów, Mateusz Morawiecki i przedstawia plan działania do walki z koronawirusem.

· 2 min read
Rada Gabinetowa - Morawiecki o cenach sklepowych: "To jest żerowanie na pandemii"

W środę odbyła się Rada Gabinetowa. O ustaleniach, podczas konferencji prasowej poinformowali Prezydent RP Andrzej Duda i Premier Mateusz Morawiecki. Jak mówi Andrzej Duda, zwrócił się z prośbą do sektora bankowego (m.in. Narodowego Banku Polskiego), aby uzgodnić program pomocowy dla kredytobiorców - skutkiem czego jak na razie jest odroczenie spłat kredytu na okres 3 miesięcy. Prezydent apeluje jednak o to, aby czas ten został wydłużony do 6 miesięcy, gdyż jak zaznaczył nie wiadomo jak długo może trwać trudna sytuacja gospodarcza. Prezydent stwierdził, że od początku roku sytuacja budżetowa Polski "była świetna" (tu powołał się na wyniki badań Ministerstwa Finansów), ale możemy spodziewać się nieuniknionego deficytu budżetowego.

Morawiecki na wstępie podkreślił, że musimy spodziewać się wzrostu zachorowań w najbliższym czasie. Jednak natychmiast dodał, że rządy różnych krajów (cyt. "W szczególności rząd polski") działają szybko i skutecznie, aby zminimalizować negatywne skutki koronawirusa. Premier zaprezentował pakiet ochronny, który został dzisiaj opracowany (jego szacunkowa wartość to 212 mld złotych). Składa się on z pięciu części obejmujących m.in. ochronę pracowników przed utratą miejsc pracy - państwo pokryje 40% wynagrodzenia tych pracowników do wysokości wynagrodzenia średniego w gospodarce krajowej. Dla osób pracujących na umowach o pracę i dzieło rząd przewidział wypłacenie 80% minimalnego wynagrodzenia.

Przedłużony zostanie zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 8, jeśli zapadnie decyzja o wydłużeniu okresu zamknięcia szkół (szacowane koszta to 3-4 mld) złotych. Premier poinformował również, że polski rząd będzie walczył z cenami, które w ciągu kilkunastu dni wzrosły kilkukrotnie.

"To żerowanie na pandemii" - skomentował

Przewidziano wsparcie dla służby zdrowia - 7,5 mld złotych na sprzęty medyczne i środki niezbędne do walki z koronawirusem. Kolejna ważna kwestia to zabezpieczenie lokat i depozytów w celu uniknięcia sytuacji kryzysu gospodarczego z 2008 roku, jak mówi Premier środki te są już wdrażane. Rząd przeznaczy 30 mld złotych na wzmocnienie infrastruktury - dróg samorządowych, cyfryzację, modernizację szkół czy ochronę środowiska.

Mateusz Morawicki wyraził nadzieję, że Unia Europejska przeznaczy również większe fundusze na walkę z koronawirusem. Zaznaczył, że nie działa ona również tak sprawnie jak Polska:

"To my zbudowaliśmy dużą tarczę antykryzysową "-  dodał na zakończenie