Radni Gdańska zdecydowali o rozbiórce pomnika Henryka Jankowskiego

Rada Miasta Gdańska przyjęła głosami radnych uchwały, które likwidują skwer im. ks. Jankowskiego, jego pomnik oraz odbierają tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska Henrykowi Jankowskiemu.

· 1 min read
Radni Gdańska zdecydowali o rozbiórce pomnika Henryka Jankowskiego

7 marca 2019 roku radni i radne Gdańska przegłosowali trzy uchwały dotyczącego zmarłego w 2010 roku Henryka Jankowskiego, prałata oskarżonego o pedofilię i molestowanie seksualne.

W pierwszej kolejności została przegłosowana uchwała o odebraniu Jankowskiemu tytułu Honorowego Obywatela Gdańska. Projekt uchwały został poparty przez 19 radnych miasta po krótkiej dyskusji na temat prałata.

Równie szybko została przegłosowana uchwała likwidująca nazwę skweru, który znajduje się przy kościele św. Brygidy w Gdańsku. Obecnie jest to skwer imienia ks. Henryka Jankowskiego, jednak po uchwaleniu uchwały można się spodziewać, iż szybko nastąpi zmiana nazwy. Trzecią uchwałą, która została przegłosowana w Radzie Miasta Gdańska, była dokumentem dotyczącym rozbiórki pomnika Henryka Jankowskiego, który wcześniej został symbolicznie obalony przez grupę aktywistek i aktywistów. Teraz zostanie on już zlikwidowany na stałe.

W głosowaniach nad projektami uchwał nie wzięli udziału radni i radne z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, którzy w tym czasie przebywali na sali Rady Miasta.


Bądź zawsze na bieżąco. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO