Rafał Trzaskowski za Małgorzatę Kidawę-Błońską – Koalicja Obywatelska podjęła decyzję

Jedyna Kobieta w wyścigu o fotel Prezydenta rezygnuje z kandydowania. Jej miejsce zajmie obecny Prezydent m.st. Warszawy

· 3 min read
Rafał Trzaskowski za Małgorzatę Kidawę-Błońską – Koalicja Obywatelska podjęła decyzję

Dziś (15.05.2020) przed godziną 10:00 Małgorzata Kidawa-Błońska, kandydata Koalicji Obywatelskiej ogłosiła, że rezygnuje z ubiegania się o stanowisko Prezydenta RP w zbliżających się wyborach. Większość kontrkandydatów podziękowała Małgorzacie Kidawie-Błońskiej za udział w wyborach.

Rafał Trzaskowski za Małgorzatę Kidawę-Błońską

Na konferencji prasowej po 15:30 ogłoszono, że następcą Kidawy-Błońskiej będzie obecny Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Nowego kandydata jednogłośnie poparły wszystkie partie koalicyjne Koalicji Obywatelskiej. Trzaskowski w Warszawie w 2018 roku zdobył mandat Prezydenta Warszawy zdobywając 56,67% głosów wygrywając wybory w pierwszej turze, pokonując kandydata PiS Patryka Jakiego, który zdobył ledwie 28,53 % głosów. Trzaskowski kojarzony jest z Hanną Gronkiewicz-Waltz, którą zastąpił na stanowisku Prezydenta Warszawy.

Nagła rezygnacja?

O zmianie kandydata Koalicji Obywatelskiej mówi się już od momentu, kiedy przed 10 maja Małgorzata Kidawa-Błońska nawoływała do bojkotu wyborów prezydenckich zarządzonych właśnie na 10 maja. Po słowach Kandydatki jej notowania w sondażach spadły bardzo mocno z ponad 20% do ledwie 4%. W sondażach wyprzedzali ją obecny Prezydent i zarazem kandydat na kolejną kadencję Andrzej Duda, Szymon Hołownia (bezpartyjny) i Waldemar Kosiniak-Kamysz (PSL-Kukiz15). Kolejnym powodem zmiany kandydatury była również debata prezydencka w TVP, w której Kidawa-Błońska wypadła mało zadowalająco, będąc mało energetyczną i zmobilizowaną. Również działania jej sztabu i polityków KO powodowały, że kandydatura Kidawy-Błońskiej była regularnie torpedowana i umniejszana.

Czyżby szowinizm

Małgorzata Kidawa-Błońska była jedyną kobietą startującą w wyborach na Prezydenta w 2020 roku. Na początku kampanii wyborczej, krótko po prawyborach w Koalicji Obywatelskiej, gdzie Kidawa-Błońska wygrała z obecnym Prezydentem Poznania Jackiem Jaśkowiakiem, politycy KO chwalili się, że czas najwyższy na kobietę na stanowisku Prezydenta RP. Wspominano o tym, że kobieta świetnie sprawdzi się w roli głowy państwa wprowadzając spokój, rozwagę i harmonię podczas swojej kadencji.

W ciągu trzydziestu lat od upadku komunizmu w Polsce w wyborach na Prezydenta RP brało udział łącznie 5 kobiet. Pozostali kandydaci to mężczyźni. W 2015 roku w wyborach wzięła udział Magdalena Ogórek (ówcześnie SLD). W 2005 roku w wyborach startowała Henryka Bochniarz (bezpartyjna). W 1995 roku startowała Hanna Gronkiewicz-Waltz (bezpartyjna popierana przez Stronnictwo Ludowo-Chrześcijańskie). Jedna z polityczek Platformy Obywatelskiej Izabela Leszczyna powiedziała dzisiaj, że potrzebny jest "Silny facet, który zawalczy o fotel prezydenta".


Zdjęcia główne: Jacek Trzaskowski/ Adrian Grycuk / CC BY-SA 3.0 PL (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en) Małgorzata Kidawa-Błońska/ https://www.flickr.com/photos/platformaobywatelskarp/with/48704783537/ / CC0


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO