Raport Ministerstwa Finansów: przedsiębiorcy są bardzo obciążeni podatkami i składkami

Ministerstwo Finansów opracowało raport, z którego wynika, że polscy przedsiębiorcy, w szczególności o niskich dochodach, są bardzo obciążeni podatkami i składkami.

· 1 min read
Raport Ministerstwa Finansów: przedsiębiorcy są bardzo obciążeni podatkami i składkami

Ministerstwo Finansów przygotowało raport Wybrane aspekty systemu podatkowo-składkowego na podstawie danych PIT i ZUS 2016. Z analiz resortu finansów wynika, że w ciągu ostatnich 10 lat składki płacone na ZUS wzrosły o 55 procent, co doprowadziło do dużego obciążenia przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarcza w Polsce składkami na ubezpieczenie społeczne oraz podatkami. Problemy dotyczą w szczególności grupy podmiotów o niskich dochodach.

Eksperci i ekspertki wzięli również pod uwagę 2016 rok, a więc czas przed wejściem w życie tzw. małego ZUS-u, którego celem miała być pomoc małym przedsiębiorcom. Z rozwiązania skorzystało około 130 tysięcy przedsiębiorstw.

Wykres przedstawiający obciążenie podaktowo-składkowe (bez FGŚP i FP) względem dochodu oraz średnią dochodów osób o dochodzie pochodzącym wyłącznie z działalności gospodarczej w grupach centylowych. Źródło: Ministerstwo Finansów

Analizy wykazały także, że część przedsiębiorców musiało dopłacać do swoich firm, aby być w stanie opłacić składki społeczne oraz podatki, wynika z wykresu dotyczącego obciążenia podatkowo-składkowego przedsiębiorców (bez FP i FGŚP) względem dochodów i średniej dochodów osób o dochodzie, który pochodzi jedynie z działalności gospodarczej. Obciążenie podatkowo-składkowe przedsiębiorców, którzy osiągali niskie dochody w 2016 roku, przekraczało nawet 170 procent dochodu.


Nie przegap niczego. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO