Referendum w Ostródzie: burmistrz straci władzę?

Przedstawiamy kulisy polityki samorządowej Zbigniewa Michalaka.

· 2 min read
Referendum w Ostródzie: burmistrz straci władzę?

– Panie Burmistrzu! Nie wstyd Panu? – dopytywali się inicjatorzy referendum miejskiego w sprawie odwołania burmistrza Ostródy po tym jak Zbigniew Michalak, burmistrz miasta, obsadził komisję miejską ds. referendum swoją synową. Już 14 czerwca ma odbyć się głosowanie, które przesądzi o losie włodarza. Mieszkańcy wyliczają zarzuty: fatalna polityka personalna, brak chęci współpracy i wizji na przyszłość samorządu. Co dalej z władzami Ostródy?

Twórcy ruchu dążącego do odwołania Michalaka zebrali 3,1 tysięcy podpisów na około 2,6 tysiąca wymaganych. Powodem zorganizowania referendum jest, jak oceniają liderzy ruchu, słabe zarządzanie miastem. W uzasadnieniu do rozpoczęcia procedury referendalnej czytamy:

Powodem zainicjowania procedury referendalnej jest fatalna polityka personalna uprawiana przez Burmistrza Zbigniewa Míchalaka i brak jakiejkolwiek wizji prowadzenia samorządu. Podejmowane przez Pana Burmistrza decyzje to z jednej strony skutek niedoświadczenia samorządowego, z drugiej nieumiejętność zarządzania w ogóle. Minął rok od zaprzysiężenia, niestety nie widać żadnej wizji rozwoju Ostródy. Brak też planu inwestycji.

Źródło: Portal Samorządowy

Ostródzianie wskazują także anarchię w lokalnej komunikacji. Z powodu braku współpracy między gminą miejską a wiejską gminą Ostródy autobusy nie kursowały na tereny pozamiejskie. Jak podaje TVP Olsztyn, sytuacja została wyjaśniona dopiero po protestach pracowników zakładu mięsnego Morliny, ulokowanego niedaleko miasta. Jednak miejscowa społeczność nie zgadza się ze stwierdzeniem, że spór został zakończony, a raczej jest „chwilowo zażegnany".

Innym argumentem powodującym niezadowolenie społeczne jest nepotyzm. W czasie roku trwania swojej kadencji Zbigniew Michalak zmniejszył finansowanie publicznych klubów sportowych z budżetu miasta na rzecz dotacji dla prowadzonej przez niego prywatnej szkoły mistrzostwa sportowego, gdzie pracuje także jego najbliższa rodzina. Dodatkowo termin oddania do użytku basenu miejskiego był wielokrotnie przekładany wbrew obietnicom wyborczym. Mieszkańcy Ostródy sprzeciwiają się również przedłużającemu się otwarciu targowiska i utworzeniu żłobka w Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II.

Źródło: Radio Olsztyn

Sam zainteresowany zaprzecza zarzutom, mówiąc, że są „wyssane z palca”, choć wiele oskarżeń zostało potwierdzonych w sądzie. Burmistrz Ostródy trzykrotnie przegrał rozprawę w związku z ciągłym nieudzielaniem odpowiedzi mediom. Złożone również zostały skargi dotyczące bezprawnego odwołania Dyrektora Centrum Kultury Juliana Pawłowskiego. Zbigniew Michalak manipulacji danymi w celu zdyskredytowania Wójta Gminy Ostróda Bogusława Fijasa.

Głosowanie w sprawie odwołania włodarza miało odbyć się 29 marca 2020 roku, jednak z powodów sanitarno-epidemiologicznych zostało przesunięte na niedzielę 14 czerwca. Komunikat o nowym terminie został wydany 3 czerwca. Aby odebrać stanowisko, do urn musi pójść nie mniej niż 3/5 osób uczestniczących w II turze wyborów na burmistrza, czyli około 6,7 tysięcy mieszkańców. W 2012 roku podobnym sposobem odsunięto od władzy innego burmistrza Ostródy, Olgierda Dąbrowskiego. Podobne referenda mają odbyć się ponadto w Olsztynie, Pieniężnie i Kętrzynie.


Źródła: Ostróda News, olsztyn.com, TVP Olsztyn, PAP, Nasz Głos Ostróda, wnp.pl,