Rewolucja w polskiej energetyce?

Co przyniosą działania Orlenu?

· 2 min read
Rewolucja w polskiej energetyce?

Ministerstwo Aktywów Państwowych poinformowało 20 kwietnia 2020 roku: Polski Koncern Naftowy Orlen S.A. przejmuje spółkę publiczną Energa S.A. Potentat petrochemiczny wykupi akcje obejmujące ponad 66 proc. głosów w firmie. Nowy właściciel zapewnia, że strategiczne inwestycje będą kontynuowane.

Na transakcji budżet państwa zarobi 1 781 milionów złotych. Jak podaje TVN24, resort planuje odsprzedać 213 326 316 akcji Energi, a ostatnia oferta ceny za akcję wyniosła 8,35 złotych. Pierwotnie zainteresowany proponował 7 złotych za jeden udział, co spotkało się z negatywną reakcją rynku, m.in. spadkiem cen akcji Orlenu na giełdzie.

Jesteśmy wiarygodnym partnerem, który odpowiedzialnie realizuje proces konsolidacji z Grupą Energa. Deklarujemy działania zapewniające obu firmom korzyści oraz dynamiczny rozwój na międzynarodowym rynku paliwowo-energetycznym. Jeden silny koncern o zdywersyfikowanych obszarach działalności, odporny na ryzyka i wahania rynkowe, będzie też istotnym wzmocnieniem polskiej gospodarki, która w tym nadzwyczajnym czasie, pełnym wyzwań, potrzebuje koła zamachowego. Taką rolę odegra połączona grupa.

– stwierdził 18 kwietnia 2020 roku Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Orlen - zakład petrochemiczny w Płocku. Źródło: Inżynier.com

Koncern z Płocka deklaruje, że współpraca z Energą będzie oznaczała pełne wykorzystanie potencjału obu firm. Portal Business Insider podkreśla, że połączenie spółek umożliwi obniżenie kosztów związanych z obrotem energią na Towarowej Giełdzie Energii, a połączenie bazy klientów stworzy pole do oferowania nowych produktów i usług, przede wszystkim w sektorze małych odbiorców.

Energa - farma fotowoltaiczna. Źródło: Inżynier.com

Szczególną uwagę przykuwa kwestia produkcji energii odnawialnej. Jak wskazuje PKN Orlen, 30 proc. energii elektrycznej produkowanej przez Energę pochodzi z OZE. Co więcej, Grupa Energa posiada łącznie ponad 50 aktywów produkujących energię ze źródeł odnawialnych, m.in. elektrownie wodne, lądowe, farmy wiatrowe oraz farmy fotowoltaiczne. Transakcja zbilansuje potencjał energetyczny Orlenu, który oparty jest na energii ze źródeł konwencjonalnych, np. z bloków parowo-gazowych w Płocku oraz Włocławku. Zakup Energi pozwoli również na rozszerzenie inwestycji w morskie farmy wiatrowe czy elektromobilość, a także będzie stanowić zielone światło do zatrzymania prac nad budową bloku C elektrowni węglowej w Ostrołęce.

Jak deklaruje Obajtek, koncern z Płocka „niezwłocznie po przejęciu kontroli nad Energą dokona weryfikacji warunków kontynuowania tych inwestycji, w szczególności budowy Elektrowni Ostrołęka C”. Rozbudowa ta jest ostatnią w Europie inwestycją, która miałaby zwiększyć potencjał produkcji energii pochodzącej z węgla kamiennego. Prowadzone działania były obiektem wielu protestów i zastrzeżeń dotyczących m.in. szkodliwego wpływu elektrowni na środowisko.

Przejęcie spółki przez Orlen zostało uprzednio potwierdzone przez Komisję Europejską.


Źródło: Business Insider, TVN 24, Biznes Alert, wnp.pl, INN Poland, gramwzielone.pl, Gazeta Wyborcza (zdjęcie główne)


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO