O sile spekulacji w kontekście ugrupowania Roberta Biedronia

O sile spekulacji w kontekście ugrupowania Roberta Biedronia

Spekulacja spekulacji nie równa, lecz czy aby na pewno niektóre informacje są wiarygodne?

· 5 min read

Im bliżej konwencji nowej partii Roberta Biedronia, o czym nie tak całkiem pozytywnie mieliśmy okazję napisać, tym więcej spekulacji na temat nowego politycznego tworu byłego prezydenta Słupska - począwszy od nazwy ugrupowania, kończywszy na tym, jak ma przebiegać całe wydarzenie na warszawskim Torwarze.

"Wiosna"

Planowana nazwa ugrupowania polityka nawiązująca do odwilży, którą planuje cały sztab Roberta Biedronia, w kontekście wyborów do Parlamentu Europejskiego i Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Jako koronny argument podaje się zarejestrowaną domenę wiosnabiedronia.pl, jak i informacje o przecieku w sztabie partii. O ile drugiego źródła nie jesteśmy w stanie potwierdzić, tak można skupić się na części technicznej pierwszego zagadnienia.

Co to domena?

Pojęcie to tłumaczy w sposób fachowy, ale i przejrzysty Wikipedia:

Domena internetowa – ciąg nazw systemu Domain Name System (DNS) wykorzystywany w Internecie, składający się z wyrazów umieszczonych w pewnym poddrzewie struktury DNS tj. zakończonych stałym sufiksem (np. ".wikipedia.org").

Domena internetowa składa się z dwóch części - nazwy głównej oraz końcówki - rozszerzenia. Nazwę główną bardzo często tworzy nazwa  firmy/organizacji/akcji jej skrót, bądź nazwa działalności, którą dana firma wykonuje.

Rozszerzenie jest odgórnie ustalone - można wybrać  spośród możliwych propozycji. Każdy kraj posiada przypisane rozszerzenie  np. Polska - .pl, Rosja - .ru, Niemcy - .de, dla krajów Unii  Europejskiej - .eu itd.

Rozróżniamy domeny najwyższego poziomu: .com,  .net, .org (zwane domenami globalnymi). Do tego pojawiają się  rozszerzenia powstałe dla odróżnienia celu strony - lista domen najwyższego poziomu.

W Polsce operatorem domen z końcówką .pl jest Naukowa Akademicka Siec Komputerowa, w skrócie NASK. Interpretując powyższa definicje, domenę może zarejestrować każdy - jako osoba prywatna lub organizacja - w wielu wariantach i wykorzystać ją zgodnie z własną wolą.

Co to oznacza?

Tyle, iż można podważyć słuszność tej tezy, albowiem dysponujemy ograniczoną ilością informacji na ten temat. Warto jednak sprawdzić to, czym dysponujemy.

Rejestr domen

Jak wspomniałem wyżej, operatorem domen z końcówką przeznaczoną dla Polski jest NASK. Prowadzi on rejestr nazw zwany WHOIS gdzie znajduje się każda domena. Możemy z niego skorzystać w celu sprawdzenia informacji.

Co sprawdzamy?

Miałem okazję jakiś czas temu zapisać się do subskrypcji mailowej i wysłać wiadomość do lokalnego koordynatora Instytutu Myśli Demokratycznej, organizacji która stoi za aktualnym kształtem całej inicjatywy. Wiadomości przychodziły z dwóch adresów:

 • robertbiedron.pl (głównie: click.robertbiedron.pl)
 • pl-imd.org

O nich na pewno wiemy, że są one oficjalne. Pierwsza kieruje nas strony operatora wysyłki e-mail, Mailchimp. Druga natomiast na stronę Instytutu Myśli Demokratycznej. Co możemy się jeszcze o nich dowiedzieć? W tym przyda nam się WHOIS (sprawdzany za pomocą narzędzi wbudowanych w system operacyjny Linux):

[email protected]:~# whois robertbiedron.pl

DOMAIN NAME:      robertbiedron.pl
registrant type:    individual
nameservers:      grace.ns.cloudflare.com.
            neil.ns.cloudflare.com.
created:        2005.07.05 11:26:17
last modified:     2018.07.24 16:44:42
renewal date:     2019.07.05 11:26:17

no option

dnssec:        Unsigned


REGISTRAR:
AZ.pl Sp. z o.o.
ul. Zbożowa 4
70-653 Szczecin
Polska/Poland
+48.914243780
[email protected]

WHOIS database responses and Registrant data available at: https://dns.pl/en/whois

WHOIS displays data with a delay not exceeding 15 minutes in relation to the .pl Registry system
[email protected]:~# whois pl-imd.org
Domain Name: PL-IMD.ORG
Registry Domain ID: D402200000002961704-LROR
Registrar WHOIS Server: whois.netart-registrar.com
Registrar URL: http://www.netart-registrar.com/web/whois
Updated Date: 2018-12-10T14:11:29Z
Creation Date: 2017-07-10T21:30:55Z
Registry Expiry Date: 2019-07-10T21:30:55Z
Registrar Registration Expiration Date:
Registrar: NetArt Sp z o.o
Registrar IANA ID: 1456
Registrar Abuse Contact Email: [email protected]
Registrar Abuse Contact Phone: +48.224544885
Reseller:
Domain Status: ok https://icann.org/epp#ok
Registrant Organization: Whois Data Protection Sp. z o.o.
Registrant State/Province: malopolskie
Registrant Country: PL
Name Server: NEIL.NS.CLOUDFLARE.COM
Name Server: GRACE.NS.CLOUDFLARE.COM
DNSSEC: unsigned
URL of the ICANN Whois Inaccuracy Complaint Form https://www.icann.org/wicf/)
>>> Last update of WHOIS database: 2019-02-02T15:28:35Z <<<

For more information on Whois status codes, please visit https://icann.org/epp

Access to Public Interest Registry WHOIS information is provided to assist persons in determining the contents of a domain name registration record in the Public Interest Registry registry database. The data in this record is provided by Public Interest Registry for informational purposes only, and Public Interest Registry does not guarantee its accuracy. This service is intended only for query-based access. You agree that you will use this data only for lawful purposes and that, under no circumstances will you use this data to (a) allow, enable, or otherwise support the transmission by e-mail, telephone, or facsimile of mass unsolicited, commercial advertising or solicitations to entities other than the data recipient's own existing customers; or (b) enable high volume, automated, electronic processes that send queries or data to the systems of Registry Operator, a Registrar, or Afilias except as reasonably necessary to register domain names or modify existing registrations. All rights reserved. Public Interest Registry reserves the right to modify these terms at any time. By submitting this query, you agree to abide by this policy.

The Registrar of Record identified in this output may have an RDDS service that can be queried for additional information on how to contact the Registrant, Admin, or Tech contact of the queried domain name.

Do tego dołóżmy wiosnabiedronia.pl:

[email protected]:~# whois wiosnabiedronia.pl

DOMAIN NAME:      wiosnabiedronia.pl
registrant type:    organization
nameservers:      grace.ns.cloudflare.com.
            neil.ns.cloudflare.com.
created:        2018.08.03 15:31:29
last modified:     2018.08.03 15:31:29
renewal date:     2019.08.03 15:31:29

no option

dnssec:        Unsigned


REGISTRAR:
Michau Enterprises Ltd.
Chytron, 3, Office 301, P.C. 1075 Nicosia, Cypr
tel.+357.22761649
fax:+357.22767543
e-mail:[email protected]
http://www.AfterMarket.pl/contact.php

WHOIS database responses and Registrant data available at: https://dns.pl/en/whois

WHOIS displays data with a delay not exceeding 15 minutes in relation to the .pl Registry system

Analiza

Podmiotami rejestrującymi domenę (tj. firmami za pośrednictwem których zostały domeny kupione) są (zgodnie z kolejnością):

 • AZ.pl (od 2005 roku)
 • nazwa.pl (od 2017 roku)
 • aftermarket.pl (od 2018 roku)

Wszystkie nazwy są utrzymywane na tych samych serwerach nazw (DNS) globalnego operatora CloudFlare, co ze względu na specyfikę działania tegoż dostawcy, utrudnia namierzenie lokalizacji utrzymywania witryn internetowych (a w dalszej perspektywie pozyskania kolejnych informacji). Dodatkowo, pierwszy adres jest zarejestrowany na osobę prywatną, następne dwa natomiast już na zarejestrowane organizacje.

Wniosek

Nie można jednoznacznie stwierdzić, iż to jest prawda (brak wielu informacji na tym etapie), lecz dopiero dzięki dokładnej analizie zagadnienia można było stwierdzić, na ile jest wiarygodny przekaz medialny.

Instrukcje do koordynatorów regionalnych

Według artykułu w serwisie Newsweek, koordynatorzy regionalni organizujący od strony logistycznej transport na konwencje ugrupowania, dostali odgórne instrukcje odnośnie zachowań przed, w trakcie, i po konwencie.

„Co robimy? Godziny poranne: regionalne profile publikują zdjęcia,  video, relacje z autobusów jadących do Warszawy. (...) Ciepła i  serdeczna atmosfera, która ma pokazać, jak pozytywni są sympatycy  Roberta, a jednocześnie, jakie to ważne wydarzenie dla nas wszystkich” –  brzmią instrukcje z tajnej notatki zatytułowanej „Manual zadań Torwar”.  W niedzielę na warszawskim Torwarze ma się odbyć konwencja ruchu  Roberta Biedronia. Oczekuje się, że weźmie w niej udział około 7 tys. osób.  

I to właśnie oni mają się zachowywać zgodnie z instrukcjami z tajnej notatki wysłanej do koordynatorów regionów oraz województw nowej partii przez Agatę Krypczyk, specjalistkę ds. mediów społecznościowych w Instytucie Myśli Demokratycznej [...]

O ile osoba niejakiej Agaty Krypczyk jest prawdziwa, tak namacalnego dowodu istnienia samej notatki nie ma.

"Wiosna" Roberta Biedronia, czy fake news'ów?

Nie żebym popierał w pełni Biedronia, lecz mam jedną pewność - jutro będzie niepowtarzalne wydarzenie w skali naszego kraju i niektórym ono nie jest na rękę, a można to zaobserwować po wszechobecnej dezinformacji.


Bądź zawsze na bieżąco. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy również na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NASZE DZIENNIKARSTWO

Related Articles

Federacja Europejska vs Europa Narodów
· 1 min read
Co z tą demokracją?
· 3 min read
Zostawcie Muchę w spokoju
· 3 min read