Rosja chce odłączyć się od Internetu

Internet jest potężnym narzędziem do pozyskiwania i przechowywania danych. Zrewolucjonizował dzisiejsze postrzeganie świata i informacji, dzięki czemu możemy mieć każde zagadnienie na wyciągnięcie ręki. Niestety, nie wszystkim to pasuje.


Rosja chce odłączyć się od Internetu

Propozycja rządu rosyjskiego ma na celu dopracowanie ustaw mających na celu ograniczanie swobody przemieszczania się w cyfrowej rzeczywistości dla obywateli Federacji Rosyjskiej. Eksperyment zaproponowany pod koniec 2018 roku jest opisany szczegółowo tutaj i nadzorowany przez utworzony w 2008 roku urząd o nazwie Roskomnadzor.

To nie jest pierwsza próba ataku na niezależność Internetu

Od powstania Roskomnadzoru dochodzi regularnie do ataków na swobodny przepływ informacji. Przykładami zablokowanych stron mogą być strony ukraińskich opozycjonistów Garri Kasparowa i Aleksieja Nawalnego, które zostały wyłączone dla obywateli Rosji podczas protestów na Ukrainie w 2014 roku. Jednocześnie zostały odcięte niezależne portale dziennikarskie jak:

  • lenta.ru
  • grani.ru
  • Jeżedniewnyj Żurnał

Należy także wspomnieć o próbie cenzurowania wyników w Wikipedii począwszy od 2013 roku, czy uległości takich gigantów jak Google, którzy także cenzurują wyniki wyszukiwań.


Alternatywa jest miejscem swobodnej dyskusji i wymiany opinii. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze.

Chcesz podzielić się z nami swoimi przemyśleniami na ten temat? Jeżeli tak, wyślij email do naszej redakcji.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE MEDIA