Rosja: Nowy kandydat na premiera. Rząd Miedwiediewa podany do dymisji.

Władymir Putin powołuje kandydata na nowego premiera Rosji - Michaiła Miszustina, ekonomistę, który przez lata zarządzał Federalną Służbą Podatkową. Rząd rosyjski podaje się do dymisji. Prezydent Rosji proponuje szereg zmian w konstytucji Federacji Rosyjskiej.


Rosja: Nowy kandydat na premiera. Rząd Miedwiediewa podany do dymisji.

15 stycznia 2020 r. Michaił Miszustin, szef rosyjskiej Federalnej Służby Podatkowej (FNS), został wskazany na stanowisko premiera Rosji. Prezydent Władimir Putin wniósł jego kandydaturę do niższej izby parlamentu Dumy Państwowej - informują służby prasowe Kremla.

Kim jest Michaił Miszustin – nowy premier Rosji?

Michaił Miszustin urodził się 3 marca 1966 roku w Moskwie. W 1989 roku ukończył Moskiewski Państwowy Uniwersytet Technologiczny jako inżynier w dziedzinie projektowania systemów. Posiada tytuł doktora ekonomii, w 2003 roku obronił pracę na temat mechanizmów administracji podatkowej w Rosji.

Nowy Premier rozpoczął swoją karierę polityczną ponad 20 lat temu - w latach 1999-2004 był wiceministrem do spraw podatków w kilku kolejnych rządach - do tej pory był postacią raczej mało znaną. Zarządzając Federalną Służbą Podatkową, odniósł niemałe sukcesy, którymi była m.in. digitalizacja Służby i unowocześnienie jej, czy też podwojenie wpływów z podatków do budżetu. W 2006 roku rozpoczął pracę jako główny zarządca służb katastralnych w Ministerstwie Rozwoju Gospodarczego Federacji Rosyjskiej. Jednak mimo sukcesów wobec Miszustina formułowane są zarzuty o wyłudzanie VAT-u oraz podejmowanie innych działań, których legalność jest co najmniej dyskusyjna.

Miszustin pasjonuje się hokejem i zasiada w radzie nadzorczej moskiewskiego klubu hokejowego CSKA. Gra w amatorskiej Nocnej Lidze Hokejowej, w której meczach występuje prezydent Władimir Putin. Niezależny portal "Meduza" wiąże Miszustina z innym wpływowym graczem ligi, biznesmenem Giennadijem Timczenką, uchodzącym za przyjaciela Putina z czasów, gdy ten pełnił służbę w wywiadzie KGB.

Rząd rosyjski podał się do dymisji - informuje agencja TASS, powołując się na słowa Dmitrija Miedwiediewa.

Premier Miedwiediew poinformował o tym po spotkaniu z Władimirem Putinem. Powiedział, że uważa taką decyzję za słuszną w związku z propozycjami Putina dotyczącymi zmiany konstytucji Federacji Rosyjskiej. Miedwiediew podał, że Putin przedstawił propozycję "szeregu fundamentalnych zmian w konstytucji". Premier podkreślił, że chodzi o artykuły dotyczące "równowagi władz" i rząd powinien zapewnić prezydentowi możliwość podjęcia wszelkich niezbędnych decyzji. Władimir Putin na Zgromadzeniu Federalnym zaproponował referendum nad pakietem poprawek do konstytucji. Prezydent zaproponował, by parlament zyskał większą moc w kwestii powoływania i odwoływania sędziów oraz prokuratorów, zaproponował również, by w konstytucji znalazł się zapis o płacy minimalnej, która nie będzie niższa niż kwota, która według oficjalnych wyliczeń wystarcza na utrzymanie. Zgodnie z propozycją Prezydenta Dumie zostanie powierzone prawo do zatwierdzania kandydatów na premiera, wicepremierów i ministrów federalnych.


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO