Rosja planuje emisję własnej kryptowaluty

W marcu planowane jest przyjęcie nowego rozporządzenia w sprawie rynku kryptowalut przez Dumę Państwową. Członek rady nadzorczej Gazpromu zaproponował kryptowalutę zabezpieczoną ropą naftową.

· 1 min read
Rosja planuje emisję własnej kryptowaluty

Igor Yusufov, członek rady nadzorczej Gazpromu oraz były minister energetyki, zaproponował wyemitowanie rosyjskiej kryptowaluty, która zostałaby zabezpieczona w ropie naftowej. Miałoby to pozwolić Rosji obejść sankcje, które zostały nałożone na to państwo oraz uzyskać dodatkowe oszczędności dzięki braku konieczności płacenia prowizji w przypadku wymiany walut.

Yusufov uważa też, że wykorzystanie technologii blockchain mogłoby też pozwolić na śledzenie każdej baryłki ropy naftowej w łańcuchu dostaw oraz skuteczną weryfikację. Wszystko to bez dodatkowych kosztów.

Wprowadzenie systemu rozliczeń w kryptowalucie na rynku energetycznym pozwala hipotetycznie uniknąć kosztów związanych z wykorzystaniem walut, które nie są zabezpieczone przed nieprzewidywalnością wahań kursów walutowych, prowizjami za wymianę walut, ograniczeniami handlowymi. Taki projekt może w znacznym stopniu przyczynić się do rozwoju rosyjskiego i międzynarodowego ekosystemu cyfrowego oraz ustanowić nową poprzeczkę dla komercyjnej infrastruktury, wykorzystania technologii blockchain i inteligentnych kontraktów dla usług niefinansowych — Igor Yusufov.

Pozytywnie do pomysłu podszedł Igor Kostikow, były już szef Federalnej Komisji Papierów Wartościowych Rosji, który uważa, że system oparty na technologii blockchain mógłby nie tylko pomóc na rynku dostaw gazu i ropy, ale także wzmocnić cały rynek kryptowalut.

Droga Federacji Rosyjskiej do własnej kryptowaluty może być jednak jeszcze dość długa, ponieważ już o podobnym projekcie była mowa kilkanaście miesięcy temu. Niemniej jednak w przypadku rosyjskiej kryptowaluty istnieje szansa, że zostanie ona zdecydowanie lepiej przyjęta niż, jak to miało miejsce w Wenezueli, Petro.


Biznes, finanse i nowe technologie bez tajemnic. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO