Rosja wprowadza prawo pozwalające rządowi blokować treści

W życie weszły zmiany prawne, które dają rosyjskiemu rządowi uprawnienia do blokowania treści zarówno tych z kraju, jak i z zagranicy.


Rosja wprowadza prawo pozwalające rządowi blokować treści

Już oficjalnie w życie weszły nowe regulacje prawne, które zostały podpisane przez Władimira Putina, prezydenta Rosji, w maju bieżącego roku. Zgodnie z założeniami, które mają tworzyć tzw. internet narodowy, Rosja będzie mogła blokować "na wszelki wypadek" wybrane treści dostępne w Internecie, które miałyby rzekomo stanowić zagrożenie dla państwa.

W myśl nowych przepisów blokowane mogą być nie tylko informacje ze stron rosyjskich, ale także te, które pochodzą z innych państw. Nic więc dziwnego, iż regulacje prawne spotkały się ze sceptycyzmem. W końcu stwarzają pole do nadużyć w postaci cenzurowania treści dostępnych dla mieszkanek i mieszkańców Rosji. Zdaniem rosyjskiego rządu, nowe prawo ma zapobiegać cyberatakom oraz umożliwić utrzymywanie krajowego Internetu.

Przepisy dają Roskomnadzorowi, instytucji odpowiedzialnej za nadzorowanie telekomunikacji w Rosji, nowe narzędzia pozwalające filtrować ruch sieciowy oraz blokować dowolne treści, jeżeli tylko zostaną uznane one przez urzędników i urzędniczki za niebezpieczne.

Przed władzami rosyjskimi pozostaje jeszcze wymusić u operatorów wdrożenie rozwiązań, aby spełniały nowe kryteria. Może to nie być łatwe zadanie, ponieważ firmy te nie są chętne do wprowadzania tego typu zmian.


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO