"Rosyjski Facebook" chce wprowadzić własną kryptowalutę

VKontakte, znany również jako VK, planuje wprowadzenie własnej kryptowaluty, nad którą trwają aktualnie prace.

· 2 min read
"Rosyjski Facebook" chce wprowadzić własną kryptowalutę

Pracownicy i pracowniczki VKontakte, rosyjskiego odpowiednika Facebooka, aktywnie pracują nad projektem kryptowaluty, którą przedsiębiorstwo planuje wprowadzić. Gigant mediów społecznościowych w Rosji chce, aby wszyscy użytkownicy platformy mogli wykorzystywać kryptowalutę do płatności w serwisie. Warto przypomnieć, że również Facebook pracuje nad własnym projektem, który miałby zostać wykorzystany do płatności w serwisie.

Jednym z celów projektu jest umożliwienie użytkownikom zarabiania kryptowaluty, za pomocą której następnie byliby w stanie kupować oraz sprzedawać produkty za pośrednictwem VK. Kryptowaluta miałaby być dostępna dla wszystkich użytkowników, a więc dla bazy użytkowników liczącej około 97 milionów osób.

Użytkownicy platformy społecznościowej będą mogli najprawdopodobniej zarobić kryptowalutę poprzez aktywność w serwisie. Każdy użytkownik będzie miał możliwość zarabiania na podstawie liczby polubień oraz udostępnień interesujących postów.

Użytkownicy będą również mogli wykorzystać zarobioną kryptowalutę do handlu za pośrednictwem platformy oraz do przesyłania finansów za pomocą usługi VK Pay, który jest systemem bezgotówkowych przelewów pieniężnych zintegrowanym z VK.

Kierownictwo rosyjskiego giganta społecznościowego nie podjęło jednak jeszcze ostatecznej decyzji dotyczącej tego, czy VKontakte powinien wprowadzić własną kryptowalutę. Nie zmienia to jednak faktu, iż firma aktywnie pracuje nad kryptowalutowym projektem, które jest skierowany zarówno dla użytkowników VK, jak i dla wszystkich osób zainteresowanych kryptowalutami. Co więcej, jeżeli VK wprowadzi własną kryptowalutę, to decyzja taka będzie miała znaczący wpływ na Rosję, ponieważ wpłynie ona na przyspieszenie adopcji nowej technologii w kraju.

Pomimo tego, że Władimir Putin, obecny prezydent Federacji Rosyjskiej, wcześniej wielokrotnie wyrażał swój sceptycyzm wobec Bitcoina, nie tak dawno wyznaczył termin (lipiec 2019 roku) na ustanowienie krajowych przepisów dotyczących rynku kryptowalut.

Określenie VK jako "Facebooka Rosji" jest trafnym epitetem biorąc pod uwagę, że także Facebook pracuje nad własną kryptowalutą. Oznacza to, iż w przyszłości możemy być świadkami starcia dwóch firm chcących wykorzystać kryptowaluty do powiększenia bazy użytkowników zainteresowanych nową formą płatności.


Bądź zawsze na bieżąco ze światem biznesu i finansów. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO