Równość małżeńska na Tajwanie pobudzi gospodarkę

Jedne z największych firm na świecie wspólnie potwierdziły, że plany wprowadzenia równości małżeńskiej w maju 2019 roku na Tajwanie wpłyną pozytywnie na gospodarkę tego kraju.

· 2 min read
Równość małżeńska na Tajwanie pobudzi gospodarkę

Część największych na świecie przedsiębiorstw poinformowało, że planowana reforma prawa na Tajwanie, która przyzna parom jednopłciowym możliwość formalizacji swoich związków w postaci związków małżeńskich, pobudzi gospodarkę tego azjatyckiego kraju, który jako pierwszy w Azji zapewni parom homoseksualnym prawo do małżeństwa.

Należy spodziewać się, że tajwański parlament będzie głosował nad wprowadzeniem równości małżeńskiej w kraju pod koniec maja, a więc w terminie wyznaczonym przez Sąd Konstytucyjny Tajwanu, który w 2017 roku orzekł, że pary jednopłciowe muszą mieć zapewnione prawo do ślubu.

Jeżeli parlament Tajwanu do tego czasu nie wprowadzi odpowiednich regulacji prawnych, to równość małżeńska automatycznie zostanie wprowadzona w całym kraju na mocy orzeczenia Sądu Konstytucyjnego.

Firmy takie jak Google, Deutsche Bank, EY, Airbnb, Microsoft oraz Mastercard zdecydowały się wspólnie z innymi firmami wesprzeć oficjalnie równość małżeńską oraz społeczność LGBTQ, by jednocześnie zwrócić uwagę na korzyści gospodarcze dla kraju, które będą wynikiem reformy kodeksu cywilnego.

Cenimy różnorodność, inkluzywność, szacunek, równość oraz niedyskryminację, a także staramy się chronić te wartości w naszej firmie i podczas współpracy z naszymi partnerami biznesowym powiedział Patrick Pan z Microsoft Taiwan.

Jak zaznaczył Pan, firma przywiązuje szczególną wagę do różnorodności oraz szacunku, aby nie tylko zagwarantować przyjazne miejsce pracy, ale także, by "uczynić społeczeństwo silniejszym i bardziej udanym".

Ekonomiści uważają zaś, że korzyści płynące z wprowadzenia prawa do małżeństw dla osób tej samej płci obejmować będą zwiększoną wydajność, mniejszy stres w miejscu pracy, a także większą mobilność. Szwajcarski bank Credit Suisse już w 2016 roku przedstawił wyniki swoich badań na temat firm, które wspierały tworzenie przyjaznych miejsc pracy dla osób LGBTQ, zestawiając je z wynikami innych firm. W przypadku indeksu MSCI All Country World Index, wyniki 270 firm przyjaznych dla osób LGBTQ były średnio o 3 procent wyższe niż w przypadku pozostałych przedsiębiorstw.

Główna koordynatorka Marriage Equality Coalition Taiwan, Jennifer Lue, powiedziała, że Tajwan dzięki wprowadzeniu równości małżeńskiej wyśle światu wiadomość mówiącą o tym, że "Tajwan jest otwarty dla biznesu".

Władze Tajwanu szykują się na wprowadzenie równości małżeńskiej.


Chcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO