Rząd Islandii ogłosił "śmierć" lodowca Okjökull w wyniku zmian klimatu

Rząd Islandii odsłonił w trakcie uroczystości upamiętniającą tablicę, która jest jednocześnie "listem dla przyszłych pokoleń". Powód? Z lodowca pozostał niewielki blok lodu.


Rząd Islandii ogłosił "śmierć" lodowca Okjökull w wyniku zmian klimatu

Członkowie islandzkiego rządu, w tym minister środowiska Gudmundur Ingi Gudbrandsson, wspólnie z prezydentką Irlandii Mary Robinson upamiętniły lodowiec, którego symboliczna śmierć została ogłoszona przez islandzkie władze. Lodowiec Okjökull, który zajmował obszar 15 kilometrów kwadratowych, skurczył się do rozmiaru niewielkiego bloku lodu.

Rząd Islandii odsłonił tablicę, która jest "listem dla przyszłych pokoleń", którego autorem jest Andri Snaer Magnason, islandzki pisarz. Możemy przeczytać na niej:

Okjökull to pierwszy lodowiec Islandii, który stracił swój status. W ciągu kolejnych 200 lat inne nasze lodowce czeka najprawdopodobniej ten sam los. Ten pomnik ma potwierdzić, że wiedzieliśmy, co się dzieje i widzieliśmy, co musimy zrobić. Tylko Ty wiesz, czy to zrobiliśmy.

W podpisie znalazła się data Sierpień 2019 roku, a także podane zostało stężenie dwutlenku węgla wynoszące 415 ppm.

Widzimy konsekwencje kryzysu klimatycznego. Nie mamy już więcej czasu do stracenia — powiedziała Katrin Jakobsdottir, islandzka premierka.
Symboliczna śmierć lodowca jest ostrzeżeniem dla nas, że musimy podjąć działania — powiedziała obecna na uroczystości odsłonięcia tablicy irlandzka prezydentka Mary Robinson.
Islandzki lodowiec Okjökull. Po lewej zdjęcie wykonane w 1986 r., a po prawej w 2019 r. Fot. Felipe Dana

Naukowcy z całego świata już od dłuższego czasu ostrzegają w związku z trwającym nadal topnieniem lodowców, nie tylko tych na Islandii, ale np. lodowców szelfowych na Antarktydzie i lodowców na Grenlandii.Bądź zawsze na bieżąco z informacjami na temat klimatu. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO